Locul III la O.N.S.S. pentru echipa de fotbal băieţi de la "Mircea cel Bătrân"!

După ce în luna martie a trecut cu brio de etapa judeţeană şi s-a clasat pe locul I, echipa de fotbal băieţi din cadrul Şcolii "Mircea cel Bătrân" ne-a reprezentat judeţul la sfârşitul săptămânii la etapa zonală de fotbal pentru învăţământ primar din cadrul Olimpiadei Naţionale a Sportului Şcolar, care a avut loc la Târgu Jiu. Alături de Argeş au fost calificate în competiţie judeţele Dolj, Dâmboviţa, Gorj, Olt şi Vâlcea, dar la meciuri s-au prezentat numai patru, căci două dintre ele s-au retras. Etapa regională fusese programată pentru trei zile însă, din cauza condiţiilor nefavorabile de vreme, meciurile au fost comprimate, astfel că sâmbătă seara deja se stabilise clasamentul final. Iată şi scorurile după confruntarea dintre cele patru judeţe participante: Dâmboviţa - Olt 2-2; Argeş - Gorj 0-1; Gorj - Olt 1-1; Dâmboviţa - Argeş 1-2; Olt - Argeş 3-0; Gorj - Dâmboviţa 1-0. În urma acestor rezultate, pe locul I s-a clasat Gorjul, urmat pe cel secund de Olt şi pe cel de-al treilea de Argeş. Echipa noastră a fost pregătită de prof. Ion Gîrtonea şi Ana Maria Duicu încă de la faza locală şi a mers la olimpiada de la Târgu Jiu în aceeaşi formulă în care s-a prezentat şi la etapele anterioare: Constantin Mario Bădiţa (desemnat portarul turneului), căpitanul David Herciu, apoi Alexandru Dinu, Ştefan Scarlat, David Boboc, Radu Răducanu, David Mihai Darie şi Ştefan Radu - jucători de câmp. "Întorcându-mă la etapa de calificare, când copiii s-au mişcat peste aşteptările mele, aici au avut emoţii, fiind prima competiţie de anvergură pentru noi. De mulţi ani Şcoala nr. 4 n-a mai participat la o etapă regională. Pentru ceilalţi nu era ceva nou, dar la noi s-a văzut în manifestarea copiilor mei pe terenul de joc faptul că au fost copleşiţi de emoţii. Ca nivel de pregătire, cu toţii au fost apropiaţi, dar fiecare a venit cu o stare de spirit diferită. La aceasta au contribuit şi alţi factori, precum condiţiile atmosferice şi terenul, căci noi ştiam că aveam să jucăm într-o sală, nu afară, pe teren sintetic. Contează foarte mult şi faptul că încălţările noastre nu au fost pentru teren acest tip de teren, dar, una peste alta, condiţiile au fost aproximativ egale pentru toţi", ne-a declarat prof. Gîrtonea.

Cert este că Gorjul a stat cel mai bine şi şi-a meritat primul loc pe podium, dar oricum, a avut şi avantajul faptului că echipa era familiarizată cu terenul, căci antrenorii au ştiut de acest aspect şi i-au antrenat afară pe copii. "A fost vorba şi despre şansă. Faptul că ne-am clasat pe podium a fost pentru noi un rezultat onorabil, mai ales pentru Curtea de Argeş, care n-a mai participat de ani buni la o competiţie de asemenea nivel. Vă pot spune că noi am jucat extraordinar de bine, fiindcă elevii noştri au avut nişte ambiţii uimitoare. Efectiv plângeau şi jucau, strângeau din dinţi la fiecare gol şi strigau că ei vor egala. Au pus atât de mult suflet şi au fost foarte admiraţi de restul participanţilor pentru avântul şi intensitatea cu care au jucat."

Copiii au mers la meci însoţiţi şi de părinţi, care le-au făcut galerie şi i-au susţinut cum au putut mai bine pentru a câştiga. Fiind de vârste micuţe, aceştia chiar aveau nevoie de familiile lor pentru a le inspira încredere. Deocamdată, aventura lor se opreşte aici, însă viitorul se întrevede încununat cu victorii: "Eu aş îndrăzni să spun că la anul vom creşte şi vom avea şanse mai mari să mergem la etapa pe ţară, fiindcă şi ei îşi doresc asta foarte mult!", a încheiat antrenorul.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!