Câştigătorii Trofeului "Victor Hănescu", ediţia a X-a
Ieri s-au jucat ultimele meciuri care au stabilit câştigătorii celei de-a X-a ediţii a Trofeului "Victor Hănescu". La festivitatea de premiere a fost prezent şi Victor, care a dorit să înmâneze personal diplomele şi premiile. Tabloul câştigătorilor a fost următorul: la categoria 12 ani-fete, pe primul loc a fost Oana Marinescu (Sorana SP. Club), iar locul II a fost ocupat de Ioana Maria Secară (CS Tenis Club Coreco Iaşi). La categoria 12 ani-băieţi, locul I a fost ocupat de David Manu (Asociaţia TS SUN), iar locul II, de Robert Ionuţ Gună (CSM Craiova). În proba de dublu fete - 12 ani, pe locul I s-au situat Briana Dan şi Briana Spătaru, iar pe locul secund, Oana Marinescu şi Carmen Herea. La categoria dublu băieţi - 12 ani, locul I a fost ocupat de cuplul George Cosma/Robert Gună, iar locul II, de perechea Andrei Firaru/David Manu.
Trofeul "Victor Hănescu" - un vis!
Ioan Cozma, directorul general al Dr. Oetker România, a povestit despre începuturile acestui turneu care poartă numele tenismanului care îşi are originile la Domneşti. "Sincer, acum 10 ani când am pornit acest turneu la Domneşti, nici nu îmi venea să cred că voi ajunge la cea de-a zecea ediţie. Acum stau şi mă gândesc la faptul că nu ştiu dacă vom ajunge la cea cu numărul 20, dar cu siguranţă îl las pe Victor să-mi ţină locul, dacă ies cumva la pensie! Vreau să felicit toţi jucătorii, şi în special părinţii care au dat dovadă de multă răbdare ca să vină aici, la Curtea de Argeş. Mulţumesc echipei de arbitri, celor care au avut grijă de terenuri, profesorului Borţan pentru organizare şi lui Victor pentru prezenţă!", a declarat Ioan Cozma, directorul general al Dr. Oetker România.
Cu date despre meciuri, impresii şi declaraţii vom reveni în ediţia următoare a ziarului nostru.
