La debutul în US Open, Halep s-a distrat cu Flipkens: 6-0, 6-2!
Simona n-a avut vreo emoţie cu Kirsten, pe care a bătut-o pe unde-a prins-o. Şi şi-a păstrat bunul obicei şi marţi după-amiază, la New York, când şi-a asigurat victoria asupra nr. 56 WTA după aproximativ o oră de joc. Pentru belgiancă meciul de la această ediţie a US Open a fost un adevărat coşmar. În bună dispoziţie de joc, bine pregătită fizic, constănţeanca nu i-a dat nici măcar o minimă şansă în primul set în care a plimbat-o dintr-un colţ în altul a terenului, silind-o pe adversară să greşească. Rarele mingi reuşite de ea au fost o palidă consolare. Dominată fizic şi chiar psihic - Flipkens a intrat în panică atunci când şi în setul doi Halep a avut posibilitatea să închidă meciul tot la zero, ceea ce ar fi însemnat o umilinţă extremă. Impresia celor care au urmărit partida a fost aceea că românca a fost generoasă şi i-a permis adversarei nu numai să facă un break, pentru care s-a bucurat de parcă s-ar fi calificat în turul doi, dar şi să-şi realizeze serviciul. După care, a considerat că prea marea generozitate putea să ajungă să fie vecină cu prostia şi a pus sec capăt jocului.
În turul următor nu-i va mai fi la fel de uşor, căci o va înfrunta pe cehoaica Lucie Safarova (44 WTA), învingătoare cu australianca Daria Gavrilova cu 6-4, 6-4. Simona trebuie să treacă şi de ea, pentru că are puncte de apărat, întrucât la ediţia precedentă a ajuns până în semifinale, unde a fost eliminată de italianca Flavia Pennetta, cea care avea să câştige ediţia, la vârsta de 33 ani, după victoria asupra Robertei Vinci cu 7-6, 6-2. Acum însă pare mai bine pregătită pentru a-şi îndeplini visul de a câştiga primul ei turneu de Grand Slam, egalând-o pe Virginia Ruzici, managerul său, care a reuşit performanţa la Roland Garros în 1974.
