Editorial Sport în Argeş - Raze de soare pentru J.O.
Rezultatele dezastruoase înregistrate de „tricolori” până acum la Jocurile Olimpice de la Rio sunt absolut previzibile. Motivele nereușitelor sunt multiple, printre ele putând enumera lipsa investițiilor din ultimele cicluri olimpice în arenele sportive, dezinteres față de centrele de copii și juniori, aplicarea frecventă a principiului mioritic “mie ce îmi iese” (a se vedea situația echipamentului sportiv al României la J.O.) sau absența totală a marketingului. Dacă mai adăugăm incompetența, răutatea, invidia și nelipsita gâlceavă (aici MTS-COSR!) specifică societății românești, eșecul e garantat. Ce se poate face? Cu soluții vin Ilie Năstase sau George Cosac, care dau ca exemplu “uzina” de campioni de la Curtea de Argeș, care poate reprezenta un model de profesionalism pentru toate disciplinele sportive. Unde, deja se culeg roadele investițiilor făcute de ani buni încoace. Unde se sădește în continuare și se pregătește lansarea și altor generații de campioni. Ba mai mult, din spate vine să suțină și Victor Hănescu cu un proiect de mental coaching, o latură care e „sublimă, dar lipsește cu desăvârșire” în sport. Proiectul „Train Like a Pro”, care va poposi unde altundeva decât în Capitala Tenisului românesc, la care vor participa cei mai talentați copii, pune accent în mod special pe latura mentală și emoțională a micilor sportivi. Astfel că după atâta tristețe dată de lipsa rezultatelor în Brazilia, parcă mijesc și niște raze de soare poate pentru ediția următoare a Jocurilor Olimpice, de la Tokyo. Asta în cazul în care „fenomenul” Curtea de Argeș va fi urmat de alte orașe și aplicat și la alte discipline sportive.
