Lucru mare, de mirare! (III)
În noua rubrică vă vom prezenta curiozităţi şi minunăţii din lumea în care trăim. Domeniile din care fac parte sunt diferite, dar informaţiile pe care vi le vom prezenta, vă vor îmbogăţi bagajele de cunoştinţe. Citiţi şi convingeţi-vă!
Zeus - cel mai înalt câine din lume!
Se numeşte Zeus şi aparţine rasei Great Dane. Stăpâna lui este cetăţean al SUA şi se numeşte Denise Doorlag. Animalul ei de companie a fost înregistrat în Cartea Recordurilor după ce s-a descoperit că înălţimea lui, de 1,118 m, este cea mai mare din lume. Zeus are comportamentul semenilor şi nu şi-a luat-o în cap pentru că este "cel mai mare şi mai tare" din lumea noastră!
Canada - "ţara cu 3.000.000 lacuri"
Europenii care se mândresc cu faptul că Finlanda mai este supranumită "Ţara celor 1.000 lacuri" nu mai scot grai când în discuţie se pomeneşte despre Canada. Ţara nord-americană găzduieşte 60% din lacurile din întreaga lume. Acest lucru se întâmplă din cauza sistemelor de drenaj răspândite pe toată suprafaţa sa, care face imposibilă numărarea exactă a lor. La nivel de presupunere se acceptă cifra de 3.000.000 lacuri! Şi nu trebuie să mire pe cineva dacă luăm în calcul faptul că există destule regiuni în care se pot contabiliza mai mult de 30 lacuri pe suprafaţa de 100 kmp.
Piramida de la Gizeh - singura dintre cele 7 minuni ale antichităţii rămasă în picioare
Dintre cele 7 minuni ale lumii antice, astăzi mai poate fi admirată numai Marea Piramidă de la Gizeh (Egipt). Celelalte - Statuia lui Zeus din Olimpia, Mausoleul de la Halicarnas, Grădinile Suspendate din Babilon, Colosul din Rodos, Farul din Alexandria si Templul zeiţei Artemis din Efes - s-au risipit în negura timpurilor, fiind distruse în războaie, ca urmare a jafurilor, fie a cataclismelor naturale, astfel încât astăzi ni le mai amintim doar graţie operelor literar-artistice în care au fost evocate. Piramida lui Keops - cum mai este cunoscută - a fost construită undeva între anii 2.700-2.500 î.Hr., pe un platou din apropierea capitalei Cairo. A fost cea mai înaltă construcţie din lume mai mult de 43 secole, până în secolul al XIX-lea, când în 1889 a fost construit Turnul Eiffel, la Paris. Una dintre primele menţionări asupra existenţei şi descrierii piramidelor din Egipt a fost făcută de istoricul grec Herodot, într-o carte scrisă după ce a vizitat Egiptul în anul 450 î.Hr. De-a lungul secolelor, construcţia faraonică a stimulat imaginaţia oamenilor. S-au făcut speculaţii cum că ar fi fost construită ca observator astronomic sau că ar fi o simplă construcţie geometrică a unei civilizaţii demult dispărute. Se pare însă că ea a slujit drept cavou pentru faraonul Keops. A fost ridicată din 2.300.000 blocuri din piatră, fiecare cântărind câte 2,5 t, având laturi de câte 230 m şi o înălţime de 137 m şi un unghi de înclinare de 51 grade şi 51 minute.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
