Guvernul vrea să dea bani românilor aflați în șomaj sau cu dizabilități

Aceștia vor primi vouchere de la stat, în valoare de 5.000 de euro. Ministrul Muncii, Marius Budăi, a anunțat recent că voucherele vor fi acordate în cadrul unui proiect care îi ajută să-și găsească mai ușor un loc de muncă. Obiectivul general al proiectului îl reprezintă asigurarea accesului persoanelor cu dizabilități, în condiții de egalitate cu ceilalți, la mediul fizic, informaţional şi comunicaţional, în vederea creșterii șanselor la piața liberă a muncii.
Proiectul care prevede vouchere în valoare de 5.000 de euro de la stat se adresează șomerilor și persoanelor inactive cu dizabilități. „Țin foarte mult la un proiect pe care l-am depus în 2018, și anume tehnologia asistivă pentru persoanele cu dizabilități care sunt în căutarea unui loc de muncă. O persoană cu dizabilități, dacă vrea să se angajeze, primește acest sprijin de la stat pentru o tehnologie asistivă superioară”, a spus ministrul Marius Budăi.
De asemenea, acesta vrea să aducă modificări la manualul beneficiarului. Vor fi discutate cu Comisia Europeană. Scopul, a mai spus oficialul, este acela de a sprijini persoanele cu dizabilități care sunt deja angajate.
