Se vor introduce cursuri de scurtă durată în facultăți

Noile legi ale educației aduc o noutate absolută care vizează și reintroducerea cursurilor de scurtă durată în sistemul universitar pentru tinerii care vor să obţină rapid o diplomă. Concret, ministrul Educației susține că vor reapărea meserii precum cea de subinginer ca soluţie pentru criza de specialişti de pe piaţa muncii.
Ingineri, bibliotecari, economişti sau informaticieni sunt câteva dintre domeniile universitare care vor avea şi cursuri de scurtă durată. Doi ani şi 60 de credite acumulate. Plus practică pentru toți studenții. Orice universitate poate organiza astfel de programe, în afară de Medicină, Drept şi Arhitectură.
„Reînfiinţăm ciclul scurt de admitere cu diplomă de Bacalaureat. Companiile mari au solicitat asta, în special IT, au nevoie nu de licență, dar au nevoie de un nivel intermediar de învățământ superior. Este o tendință europeană și există facilități fiscale pentru operatorii economici”, a anunțat Ligia Deca, ministrul Educației.
„Este mai mult decât o postliceală, tânărul va învăţa şi concepe şi instrumente şi elemente de conținut importante care să facă diferența, să poată să intervină într-un echipament când trebuie. Are o flexibiliate mai mare și evident poate să câștige, să aibă un nivel salarial mult mai mare decât un absolvent de nivel postliceal”, a anunțat și Mihnea Costoiu, rectorul Universității Politehnica București.
