Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 15 august 2026 20:55

După calificările de la Naționala de Matematică, elevii de la C.N.V.V. - performanță și în Lingvistică!

Pe 19 martie s-a desfășurat Olimpiada Națională de Lingvistică „Solomon Marcus”, pentru clasele IX-XII, organizată de Ministerul Educației, la care 982 de elevi au participat la secțiunea Exercițiu A, 832 la secțiunea Exercițiu B și 1.101 la secțiunea Performanță. Deși inițial era stabilit ca această competiție să se deruleze online, în urma ridicării stării de alertă și a reluării olimpiadelor în format fizic, pentru a respecta prevederile legale, etapa națională s-a organizat în centre de evaluare, sub supravegherea profesorilor.

Afișarea rezultatelor a adus bucurie mare pentru mediul școlar din Argeș, fiindcă între cei 110 elevi calificați în următoarea etapă - Asia Pacific Linguistics Olympiad avem și noi 6 reprezentanți, toți recompensați cu mențiuni la nivel național. Dintre cei 6, din Curtea de Argeș sunt 4, toți provenind de la Colegiul Național „Vlaicu-Vodă”: Vlad Marin Ungureanu (clasa a XI-a), Ioan-Dorian Ionescu (clasa a IX-a), Ioan-Radu Stan (clasa a XII-a), Ștefan Georgian Hodoș (clasa a X-a). Aceștia au fost coordonați de prof. dr. Ileana Popescu. Vlad Marin Ungureanu este pasionat de Lingvistică încă din vremea gimnaziului, participând la Olimpiadă chiar din clasa a V-a. Un interviu publicat în Argeș Expres în urmă cu 4 ani îl prezenta pe adolescent încă timid, dar foarte ambițios.

"Îmi place mai mult Fizica şi se leagă puţin de Lingvistică, fiindcă ambele sunt de logică. Pe viitor îmi doresc să intru la C.N.V.V., la Mate-Info... Pentru că eu cred că mi-ar plăcea să fiu programator sau, cine ştie, poate cercetător, deoarece sunt pasionat de studiu! Ce-i drept, mai e până atunci...", ne spunea Vlad la vremea respectivă. Între timp, o parte din năzuințele sale s-a concretizat și iată că acum, devenit un tânăr sigur pe sine, caută mai departe să atingă noi perfomanțe. Interviul îl găsiți integral pe site-ul nostru, la adresa: http://argesexpres.ro/index.php/actualitate/21149-calificat-la-olimpiada-nationala-de-lingvistica-vlad-marin-ungureanu-lucreaza-la-descoperirea-sinelui?fbclid=IwAR382Wj64Zfh5hpd-QEFHXjSyiJiLvicAW5KTMPKsNTHFO9fKj7pz0itz7w. 

Pin It