O nouă misiune, un nou început!

Elementul Naţional de Sprijin, rotaţia a XI-a, a predat, în cadrul unei ceremonii militare, responsabilităţile specifice misiunii, camarazilor din rotaţia a XII-a. Pentru următoarea perioadă, noul detaşament românesc va asigura sprijinul logistic structurilor româneşti participante la misiunea "Resolute Support" din Afganistan. Comandantul Elementului Naţional de Sprijin rotaţia a XI-a, locotenent-colonelul Ciprian Lupu, a predat comanda şi responsabilităţile comandantului ENS rotaţia a XII-a, locotenent-colonelul Nicolae Nicoară.
"Au fost şase luni grele, în care am făcut faţă multor provocări, unele la care nu ne aşteptam, cum ar fi COVID-19", spune locotenent-colonelul Ciprian Lupu. "Pandemia ne-a schimbat şi nouă modul de acţiune, dar ne-am adaptat rapid, am respectat toate măsurile de protecţie şi am reuşit să ne îndeplinim misiunea cu succes şi, mai mult, să nu raportăm niciun caz de îmbolnăvire în rândul efectivelor noastre. Suntem onoraţi că am reuşit, în modul cel mai profesionist, să asigurăm sprijinul logistic trupelor româneşti pe toată durata misiunii. Cred că lucrul cel mai important, la final, este să ai conştiinţa curată că ai făcut tot ce a depins de tine pentru misiune şi pentru oamenii de lângă tine, că ai încercat să fii drept, onest şi că-ţi poţi privi fiecare subordonat în ochi. Am avut o echipă minunată, care a depăşit cu bine fiecare provocare şi am ştiut să ne fim aproape în momentele cele mai grele", a încheiat comandantul ENS, rotaţia a XI-a, locotenent-colonelul Ciprian Lupu.
Onorat de misiunea care i s-a încredinţat, noul comandant al ENS rotaţia a XII-a, locotenent-colonelul Nicolae Nicoară a mărturisit public ce înseamnă această misiune şi câtă muncă se află în spatele succesului profesional: "Am ajuns în baza militară KAF încredinţaţi că ENS rotaţia XI şi-a îndeplinit misiunea în parametrii excelenţei. De asemenea, suntem aici ştiind că vom fi solicitaţi să rezolvăm situaţii multiple, dificile, inedite, amplificate de starea de securitate volatilă din teatrul de operaţii şi de situaţia epidemiologică extrem de complicată. Aceste două variabile au amplificat responsabilitatea noastră în pregătire, obligandu-ne la temeinicie şi la o comunicare intensă şi productivă cu omologii noştri din teatru. Ceea ce am făcut până acum, modul în care s-a efectuat coeziunea detaşamentului, ne permite să ne îndeplinim misiunile la standarde înalte. Să ne ajute Dumnezeu!", a spus locotenent-colonelul Nicolae Nicoară.
Şeful echipei de legătură a Comandamentului Forţelor Întrunite, comandorul Valeriu Anton, a mulţumit detaşamentului ENS rotaţia a XI-a pentru întreaga activitate şi a asigurat detaţamentul ENS rotaţia a XII-a de sprijinul din partea CFI în perioada dislocării în teatrul de operaţii. În cadrul festivităţii de predare primire s-au acordat medalii şi diplome în semn de apreciere pentru profesionalismul pe care militarii din rotaţia a XI-a l-au demonstrat în misiune, pe parcursul celor şase luni. De asemenea, s-au acordat medalii şi diplome partenerilor americani cu care militarii români au avut o colaborare excelentă pe durata misiunii. Acum, după mai mult de o săptămână cu activităţi de o intensitate ridicată, care au presupus predarea atribuţiilor, a proiectelor în desfăşurare, a procedurilor de lucru, militarii rotaţiei a XII-a au început activităţile curente pe care le execută Elementul Naţional de Sprijin, cu o frecvenţă ridicată, specifice sprijinului logistic în teatrul de operaţii din Afganistan.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
