Câţi bani a primit Kovesi de la Ghiţă - conform procurorilor

După ce a fost audiată vineri o oră la DNA, unde a stat pe scaunul rezervat altădată învinuiţilor, fosta şefă a DNA a ieşit din clădire (fără cătuşe) ca suspectă într-un dosar de corupţie în care i se aduc mai multe acuzaţii grave. La ieşire, ca de obicei, nu a recunoscut nimic, lansând ideea că este victima răzbunării unor corupţi, anunţând că a recuzat procurorii care o investighează şi pe şefii lor, trăgând nădejdea că Lazăr o va scăpa de cei pe care ea îi considera ca nefiind imparţiali, înlocuindu-i cu unii binevoitori. Până una-alta, se pare că şi procurorul general are nişte probleme, în acelaşi dosar, fiind suspectat de a fi semnat un comunicat de presă cu date nereale despre recuperarea din Indonezia a lui Nicolae Popa. Într-un fel, solicitarea imperativă a preşedintelui Iohannis de a se clarifica de urgenţă cazul Kovesi a fost îndeplinită, prin definirea condiţiei sale juridice - aceea de suspectă. Rămâne ca un mare semn de întrebare de ce, dată fiind gravitatea acuzaţiilor (ne reamintim că personaje anchetate chiar de ea sub aceleaşi acuzaţii nu s-au bucurat de privilegiul libertăţii), nu a fost pusă sub control judiciar şi i s-a permis să părăsească ţara, pentru că imediat după audiere s-a îmbarcat în cursa de Bruxelles, în scopul de a-şi clarifica nişte formalităţi legate de candidatura sa la funcţia de europrocuror şef.
Vă reamintim faptul că procurorii SIIJ au început urmărirea penală faţă de Laura Codruţa Kovesi pentru trei fapte de corupţie de o deosebită gravitate: luare de mită, abuz în serviciu şi mărturie mincinoasă. Aceştia o acuză pe Kovesi că, în 2011, când aceasta era Procuror General al României, a primit 268.689,36 lei de la Sebastian Ghiţă pentru aducerea în ţară a lui Nicolae Popa, aflat la vremea respectivă în Jakarta-Indonezia. Totodată, procurorii mai susţin că, în perioada 2010-aprilie 2011, Kovesi a implicat Parchetul General în procedura de extrădare a lui Nicolae Popa şi a dispus ca instituţia pe care o conducea să suporte cheltuielile de transport pentru persoanele însărcinate cu aducerea în ţară a lui Popa.
"Printre demersurile efectuate în vederea urgentării finalizării procedurii de extrădare ar fi fost organizarea unei vizite a unei delegaţii de procurori indonezieni în România, la sfârşitul anului 2010, deplasarea efectuată în Indonezia, la Jakarta, cu prilejul organizării unei conferinţe, dar şi plata biletelor de avion ale persoanelor care au făcut parte din delegaţia desemnată să procedeze la aducerea în ţară a condamnatului din bugetul PÎCCJ", transmite SIICJ. Totodată, procurorii secţiei pentru anchetarea magistraţilor o acuză pe Kovesi că "ar fi determinat, prin autoritatea de care dispunea, ca Ministerul de Interne să pună la dispoziţia IGPR suma de bani necesară plăţii transportului Jakarta-Bucureşti".
Procurorii SIICJ mai spun, în comunicatul transmis vineri seară, că Laura Codruţa Kovesi a minţit pe 10 aprilie 2014, când a fost audiată şi întrebată de relaţia pe care o are cu Sebastian Ghiţă. Potrivit anchetatorilor, fosta şefă DNA "ar fi declarat în mod nereal că relaţia pe care a avut-o cu persoana vătămată a fost una pur instituţională, negând existenţa unei relaţii private, deşi această relaţie ar fi constituit o împrejurare esenţială pentru cauza penală". Secţia pentru anchetarea magistraţilor mai precizează că au fost extinse cercetările şi a fost începută urmărirea penală in rem în legătură cu comunicatul de presă transmis de Parchetul General la data de 9 ianuarie 2017, privind extrădarea lui Nicolae Popa, care îl implică pe procurorul general Augustin Lazăr.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
