Argeşenii vor lupta din nou în Afganistan!
Militari din cadrul Batalionului 30 Vânători de Munte "Dragoslavele", din Câmpulung Muscel, se pregătesc pentru o nouă misiune în teatrul de operaţii Afganistan. Cei aproximativ 400 militari vor pleca în Afganistan în prima perioadă a anului 2018 şi vor acţiona în cadrul misiunii NATO "Resolute Support". Pentru început, militarii se vor familiariza cu situaţia politico-militară actuală a Afganistanului, factorii de risc la adresa mediului de securitate, procedurile standard de operare NATO, prevederile normelor de drept internaţional umanitar şi regulile de angajare (ROE) specifice. Următoarele etape de pregătire se vor derula progresiv şi se vor încheia cu un exerciţiu complex de repetare a misiunii.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
