Liber la vânzarea suinelor!
În contextul ridicării restricţiilor sanitare veterinare impuse de evoluţia pestei porcine africane, la porcii domestici din Satu Mare, începând cu data de 25.10.2017, la nivelul judeţului Argeş se ridică interdicţia organizării de târguri pentru vânzarea/cumpărarea suinelor, iar medicii veterinari de liberă practică împuterniciţi vor elibera documentele specifice (formular de mişcare, certificat care atestă starea de sănătate a animalelor). Au fost înştiinţate consiliile locale care deţin târguri autorizate, respectiv Piteşti, Miroşi, Lereşti, Domneşti şi Ştefan cel Mare, în calitatea acestora de responsabili cu organizarea acestor târguri de animale, despre ridicarea interdicţiei organizării de târguri pentru vânzarea/cumpărarea suinelor. De asemenea, au fost înştiinţate şi celelalte consilii locale care nu deţin târguri autorizate, respectiv Stâlpeni, Topoloveni, Rociu, Rucăr şi Cetăţeni, să demareze urgent toate demersurile intrării în legalitate conform prevederilor legislative, prevăzute în Ordinul Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor nr. 16/16.03.2010 pentru aprobarea Normei sanitare veterinare privind procedura de înregistrare/autorizare sanitară veterinară a unităţilor/centrelor de colectare/exploataţiilor de origine şi a mijloacelor de transport din domeniul sănătăţii şi al bunăstării animalelor, a unităţilor implicate în depozitarea şi neutralizarea subproduselor de origine animală care nu sunt destinate consumului uman şi a produselor procesate şi a Ordinului Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor nr. 45/17.05.2010 pentru aprobarea Normei sanitare veterinare privind condiţiile sanitare veterinare de funcţionare a târgurilor de animale vii. Atât organizarea de târguri de animale neautorizate sanitar veterinar, cât şi comercializarea animalelor vii fără documente sanitare veterinare se sancţionează contravenţional potrivit art. 3 din H.G. nr. 984/2005, privind stabilirea şi sancţionarea contravenţiilor la normele sanitare veterinare şi pentru siguranţa alimentelor, cu amendă de la 600 la 1.200 lei, în cazul faptelor săvârşite de persoanele fizice şi cu amendă de la 3.000 la 6.000 lei, în cazul faptelor săvârşite de persoanele juridice, ne-a informat directorul executiv din cadrul DSVSA Argeş, dr. Daniel Lupu.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
