Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 11:29

Sfântul Ierarh Iachint de Vicina, prăznuit la Biserica Sf. Nicolae Domnesc

Cel de-al doilea ocrotitor al bisericii, Sfântul Mitropolit Iachint de Vicina, a fost primul ierarh care a ocupat scaunul mitropolitan al Ţării Româneşti după recunoaşterea oficială de către Patriarhia Ecumenică în luna mai a anului 1359. În Arhiepiscopia Argeşului şi Muscelului, Sfânta Liturghie a fost oficiată de un sobor de preoţi şi diaconi, coordonat de protosinghelul Caliopie Ichim, consilier eparhial. Evenimentul a adus la Biserica Domnească sute de credincioşi care au participat la Sfânta Liturghie. Răspunsurile la strană au fost date de elevii Seminarului Teologic Ortodox "Sf. Neagoe Vodă Basarab" din Curtea de Argeş. Sfântul Ierarh Iachint, Mitropolitul Ţării Româneşti, a contribuit atât la organizarea vieţii bisericeşti din Ţara Românească, cât şi la ctitoria Bisericii Domneşti de la Curtea de Argeş. A organizat viaţa bisericească din Ţara Românească, a zidit biserici, a hirotonit preoţi, l-a adus pe Sfântul Nicodim de la Tismana să organizeze viaţa din mănăstiri după modelul prezent în Muntele Athos şi a purtat de grijă si românilor transilvăneni, cărora le-a trimis misionari şi persoane hirotonite. Sfântul Ierarh Iachint a trecut la cele veşnice în anul 1372.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It