Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 11:27

Indicatoare noi pe autostradă

Toată săptămâna s-au montat indicatoare de viteză pe Autostrada A1 Bucureşti-Piteşti, pe sensul de mers către capitală. Având în vedere că pe acest sector de drum sunt înregistrate frecvent accidente rutiere pe fondul vitezei excesive şi al nepăstrării distanţei de siguranţă în mers, dar şi faptul că zilnic valorile de trafic sunt foarte ridicate la intrarea în municipiul Bucureşti, formându-se astfel coloane de autovehicule, în această perioadă de timp se vor afişa şi mesaje de avertizare "Trafic Aglomerat". Lucrările de montate a acestor indicatoare s-au făcut de la kilometrul 14 până la intrarea în capitală. "Recomandăm astfel conducătorilor auto să adapteze viteza conform noilor indicatoare montate, să acorde o atenţie sporită acestui sector de drum şi să mărească distanţa de siguranţă faţă de vehiculul dinainte, pentru a putea evita producerea de accidente rutiere", ne-au transmis cei de la Poliţia Română. 

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It