Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 19 iunie 2021 16:28

Ne schimbă şi pe noi cineva?

Vă vine sau nu să credeţi, dar oraşul nostru este condus de peste 15 ani cam de aceiaşi oameni. Directorii serviciilor publice au rămas pe funcţii, dar ce s-a schimbat în urma lor? Până şi instituţiile de cultură au în structurile de conducere cam aceleaşi persoane. Cum se prezintă ei în faţa oamenilor şi cu ce realizări? S-a schimbat Curtea de Argeş îndeajuns de mult în cei 25 de ani de democraţie?...

Răspunsul îl poate da oricine dintre dumneavoastră, dar m-aş mira dacă majoritatea ar spune că este mulţumită de cum arată viaţa socială a urbei noastre. Am scăpat de câinii vagabonzi? Avem străzi ca-n palmă? Au dispărut gunoaiele dintre blocuri? Avem teatru sau spectacole de muzică, la care să participe mii de oameni? Avem funcţionari amabili şi pricepuţi? Iar întrebările ar putea continua, însă răspunsul este, fără ezitare, unul singur şi categoric: NU. 

Mă uit cine a condus oraşul din 2000 încoace. Şi a încasat bani de la noi, plătiţi de la buget. Păi unul ar fi Gheorghe Popa. Aţi auzit ceva despre el? Ce-a făcut acest om în 15 ani, de când este consilier local? Cu ce a crescut confortul nostru, ca şi cetăţeni, de când Popa ia decizii pentru noi în legislativ? Am fost de câteva ori în ultimul an la şedinţele de la primărie, dar niciodată nu l-am auzit să scoată vreun cuvânt, să aibă vreo părere şi să se lupte pentru ceva. Stă pe un scaun de atâţia ani şi îşi ia indemnizaţia. Care nu este deloc de neglijat pentru un cetăţean de rând. Asta ca să nu mai afirm că sunt bani câştigaţi fără efort, prin simpla prezenţă în sala de şedinţă. Iar la următoarele alegeri va avea din nou pretenţia să fie pe liste. Putem face pariu.

Pe aceeaşi listă a persoanelor care sunt pe funcţii publice de zeci de ani este şi Ion Şerban. Cu câte lucruri se poate lăuda acesta? Ce lasă în urmă, ca realizare publică? Singurul său merit este acela că măcar citeşte dosarele de şedinţă şi ia atitudine în faţa colegilor săi. Dar ajunge, oare, domnule Şerban?... Alături de cei doi, aleşi locali încă din anul 2000 sunt şi Nicolae Diaconu şi Constantin Panţurescu. Cei doi se pot lăuda cu proiectele europene pe care municipiul nostru le dezvoltă de când primar este primul dintre ei, dar în rest n-am reţinut vreo iniţiativă care să ne scoată din anonimat. Iar numărul maidanezilor, al gropilor din asfalt şi al cantităţilor de gunoaie dintre blocuri a crescut de când ei răspund de oraş. 

De vreo 10 ani au apărut în viaţa publică a oraşului şi nume precum Boncea, Mitrofan, Dumitrache, Dăneţ, Ghiţă, Sabie sau Alecsei. Numai dacă ne-am opri la primul nume şi ne-ar apuca râsul. Boncea decide ce este bine şi ce este rău pentru profesorii din oraş, de exemplu. Halal să ne fie! De când e consilier local a fost o singură dată preşedinte de şedinţă. L-au pus colegii lui, în bătaie de joc. Circul lumii: onorabilul nu putea să citească ordinea de zi că nu avea la el ochelarii care ştiau alfabetul! 

Ne-am împăunat acum cu titlul de "Oraş regal". Aţi mai auzit pe cineva discutând pe subiect? Aţi remarcat vreo mişcare ce ne va duce în atenţia agenţiilor de turism din lume? Nimic. Îmi imaginez mereu cum vor sosi reprezentanţii Casei Regale în oraş, iar câinii vagabonzi vor da târcoale alteţelor lor regale. Numai atât puteţi, domnilor plătiţi din bani publici?... Nu pot să nu mă gândesc cum ar arăta oraşul nostru, dacă s-ar schimba clasa politică. Dacă la conducere ar fi oameni tineri, cu viziune şi cu dorinţa de a face lucruri şi pentru oraş, nu numai pentru bunăstarea lor personală, ca acum. În niciun caz mai rău. Dar vor avea oamenii aceştia, care blochează acum oraşul, bunul simţ să se dea la o parte vreodată?... Vom trăi şi vom vedea. Dar mi-e teamă că nu vom avea motive să-i mulţumim lui Dumnezeu că le-a dat gândul cel bun...

 

 

 

Pin It

Economiseşte timp şi bani abonându-te la  la orice poștaș sau oficiu poștal din județ ori din țară!

Abonamentul pe o lună costă 15 lei, pe trei luni 42 de lei, pe șase luni 80 de lei, iar pe un an 150 de lei.