Editorial LA ŢINTĂ - Curtea de Argeş nu e Malu Vânăt!
Pentru mine a fost o jignire să aud în şedinţa Adunării Generale a Acţionarilor de la AQUATERM cum oraşul istoric în care trăim era comparat cu satul destul de rău famat din comuna Merişani. "N-au reuşit ele organele de ordine care au descins acolo cu mascaţii să limiteze măcar furturile de energie electrică şi credeţi că putem să facem mai mult noi, aici, cu furturile de apă?..." Bravos, musiu, reuşişi să mă laşi fără grai, când văzui cum făcuşi mătăluţă treaba mare-n poteca asfaltată, ca ultimul găgăuţă "colorat"! Cum s-a ajuns la această situaţie jenantă pentru toţi cei prezenţi în sala de la primărie? Simplu: s-au dat pe faţă nişte adevăruri care erau cunoscute de mulţi dintre acţionarii noştri ce căutaseră să le îngroape, şi nu de ieri, de alaltăieri. Iar dac-au făcut-o, în mintea mea sunt complici cu hoţii, pentru că mi-e greu să-mi închipui că au vrut să salveze onoarea Oraşului Regal! Atunci s-a dat pe faţă faptul că pierderile societăţii nu sunt generate numai de deranjamentele din reţea, ci şi de furtul organizat de apă, practicat de mari consumatori precum spălătoriile auto, brutăriile sau serele. Iar dacă poate cineva să explice misterul prin care titularii plătesc facturi mai mici decât un simplu particular, ca mine, sau ca dvs. - cei care citiţi aceste rânduri - şi să ne convingă că ne înşelăm cu toţii când bănuim că se fac şmecherii, înseamnă că ar cam fi timpul să ne ducem pe-aci-ncolo până când ne-om pierde numele! Dar dacă se dovedeşte că avem noi dreptate şi că e măgărie ca un anume să plătească la pauşal consumul de apă şi să tragă din casă o conductă la spălătoria auto, apoi să se ducă respectivul, împreună cu cei ce i-au acceptat modalitatea de plată, cu aceia care i-au montat conducta şi cu toţi cei care ştiau despre aşa ceva şi tolerează în continuare ilegalităţile. Dac-aş fi un pervers, m-aş întreba de ce unii s-au schimbat la faţă când s-au rostit întrebările incomode la care Gabriel Nastea a răspuns fără ezitare. Dar nu sunt şi interpretez promptitudinea lui Nastea prin faptul că el s-a trezit că a moştenit nişte practici înrădăcinate, pe care nu putea să le stârpească din postura de manager interimar pe perioadă de trei luni de zile. Darul otrăvit era condiţionarea ca în 45 zile să pună la punct criteriile de selecţie pentru instaurarea legalităţii la AQUATERM prin instalarea unui Consiliu de Administraţie. Din punctul meu de vedere i s-a impus un pariu cu imposibilul, pentru că predecesorul Ion Bolovan n-a vrut sau n-a putut să facă aşa ceva în vreo 15 ani de domnie autocratică asupra firmei Consiliului Local, timp în care i-a dominat prin metode specifice pe toţi cei care trebuiau să-l ţină în frâu. Şi, desigur, speculând slăbiciunile de caracter ale unor acţionari care-şi permit şi după pensionarea lui să compare - în bezna gândirii lor bezmetic-dezaxate - Curtea de Argeş cu Malu Vânăt. Concluzia logică: cu aşa consilieri locali-acţionari la AQUATERM, avem apa şi canalizarea pe care o merităm! Şi să nu vă miraţi dacă o să vă mai spun că luni s-a pus problema unei majorări de tarif cu 20-25%, ca să se prelungească agonia firmei furate şi cu complicitatea unor angajaţi, protejaţi cu mare grijă de acţionarii care nu vor să "dezgroape morţii", preferând să ne îngroape pe noi, cei care i-am votat să fie mari şmecheri. Ruşine să ne fie!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
