Editorial LA ŢINTĂ - Un semnal de normalitate
Cam aşa aş caracteriza eu anunţul făcut de către consilierul local PAM Ionel Păunescu, pe pagina sa de socializare, tocmai în ziua în care la Curtea de Argeş se sărbătorea, ca şi în alte oraşe din România, Ziua Regelui. Cel în cauză spunea că s-a decis ca în prima şedinţă de legislativ municipal să ceară efectuarea unui audit extern pe o perioadă de trei ani la S.C. AQUATERM S.A. pentru a se lămuri în ce măsură s-au gestionat corect şi legal problemele acolo în anii 2014, 2015 şi 2016. După cum se ştie, firma este direct subordonară Consiliului Local Curtea de Argeş, iar membrii acestuia fac parte de drept din Adunarea Generală a Acţionarilor (A.G.A.). În data de 3 mai, aceştia au luat oficial cunoştinţă despre concluziile desprinse din Raportul de audit întocmit după controlul efectuat la dispoziţia primarului Constantin Panţurescu, vizând strict primul trimestru din 2017. Iar documentul semnat de şeful compartimentului de specialitate din primărie, Daniela Olteanu, care este subordonată direct doar edilului-şef, n-a fost deloc unul liniştitor. Sau cel puţin aşa gândeau unii dintre membrii A.G.A. şi chiar cetăţenii municipiului, abonaţi la AQUATERM. Numai că în ciuda evidenţei, destui dintre membrii acestui organism de conducere colectiv, pentru că nu există acolo Consiliu de Administraţie, iar prerogativele fusesesă preluate de manager sau de director general - căci titulatura se schimba după cum îi convenea celui ce-şi lega maţul funcţiei de nume - veniseră ca unii treziţi din somnul de veci, cu porumbelul păcii în mână, cântând popeşte cu glasuri creştine "Să nu dezgropăm morţii!" Ionel Păunescu şi-a permis să-i spună colegului Răzvan Bădescu înainte de şedinţă că intenţiona să ceară acel audit pe întregul an 2016, deoarece din iunie trecut preluase mandatul de consilier local, fiind automat şi membru al A.G.A. de la AQUATERM. Despre reacţia pe care o provocase, v-am informat anterior, dar merită rememorată: juristul de la amintita societate îşi eliberase demonii interiori într-un şuvoi de necurăţenii căruia cu greu i-ar fi făcut faţă şi vidanja din dotarea ei, care probabil că i-a umplut conturile cu banii din prestaţii! Ceea ce a fost alarmant pentru unii dintre concitadini a fost faptul că dl. Bădescu a început să ţipe că dacă e pe-aşa, apoi să facă astfel de controale la toate firmele şi serviciile publice din subordinea municipalităţii, căci peste tot s-ar fi procedat la fel. În şedinţa din 3 mai, noul director, Gabriel Nastea, spunea că deficitul găsit la AQUATERM pe primul trimestru din 2017 se cifra la vreo 500 milioane lei vechi. Dacă-l luăm în serios pe numitul Răzvan Bădescu, despre care bănuiesc că are proprietatea cuvintelor şi termenilor ca un jurist "care este", înseamnă că ŞTIE anumite lucruri şi că le-a TĂINUIT până când s-a simţit ÎNCOLŢIT. Iar tăcerea autorităţilor, ca şi a celor vizaţi direct, care-l apără verbal şi chiar indirect când se afişează cu el la braţ, poate fi interpretată în fel şi chip. Şi, oricum, nu poate fi vorba despre ceva favorabil celor vizaţi!
Tocmai de aceea consider că anunţul lui Ionel Păunescu poate fi caracterizat drept un semn de normalitate, mai ales dacă intenţia se va materializa, în cazul în care va avea tăria de a nu face pasul înapoi când va fi supus unor presiuni. Anticipez aşa ceva, deoarece mie îmi este clar că sunt interese mari la mijloc şi că declanşarea unui astfel de control ar fi precedentul pe care s-ar baza o avalanşă de cereri similare. Departe de mine gândul de a porni de la ideea tot mai vehiculată că s-ar fi furat ca la balamuc peste tot în administraţia municipală. Dar la fel de nesuferit mi-e şi gândul de a îngropa neregulile probate şi de a nu sesiza organele de cercetare abilitate în condiţiile legii. Admit ideea că nu este în lumea asta cineva care să spună că nu s-ar teme de un control la sânge, pentru că există posibilitatea teoretică şi practică de a fi greşit. Iar dacă cineva e chitit pe altcineva, poate găsi pete şi în soare. Numai că greşeala repetată poartă alt nume în codurile de legi şi - cu scuzele de rigoare - se pedepseşte! Modul în care s-au comportat majoritatea membrilor A.G.A. la şedinţa din 3 mai seamănă până la confuzie cu ceea ce s-a întâmplat acum câţiva ani într-un meci din Champions League dintre Real Madrid şi Steaua. Atunci, Bănel Nicoliţă a marcat un autogol pe Stadionul "Santiago Bernabeu", definit de ziariştii sportivi spanioli drept "Tontogol". Apoi, în etapa viitoare, la Piatra Neamţ, nea Gigi Becali îi pusese banderola de căpitan pe braţ! Consecinţa: după ce a premiat tâmpenia, s-a creat o tradiţie şi acum echipa lui Becali - mare favorită la titlu - tremură şi pentru locul secund la meciurile care se vor juca mâine.
Revenind,la AQUATERM, s-ar zice că s-au dat "tontogoluri" în prostie, iar autorii sunt mângâiaţi pe creştete şi, ca să nu-şi strice feng-shui-ul, sunt premiaţi prin păstrarea pe posturi, ca să-şi facă jocul mai departe. În folosul cui, ar fi uşor de stabilit de către organele de specialitate, dacă s-ar dori. Noi, chibiţii păgubaşi, căci mai toţi suntem plătitori de taxe şi impozite la bugetul muncipal şi de facturi la AQUATERM-ul care nu mai încheie de vreo 15 ani apometrizarea în care vâră la greu redevenţele anuale datorate Consiliului Local, putem bănui că s-a preluat şi s-a perpetuat premeditat un mod de lucru profitabil câtorva, din care eventual se mai fac şi nişte zeciuieli pentru drepturile seniorilor, căci tot suntem într-un oraş impregnat de tradiţii medievale, nu?...
Înainte de a încheia, vă mărturisesc că am primit multe semnale din care reieşea dilema hamletian-existenţială prin care trece Răzvan Bădescu: omul este obsedat să afle cine dracu' mă plăteşte pe mine ca să-l tot iau la ţintă în ultimul timp! Răspunsul pe care i-l ofer moca (pentru că m-a convins că adoră limbajul nonconformist) e simplu: prostiile pe care le-a făcut, care sunt consemnate în materialele publicate de-a lungul ultimilor ani în ziarul nostru şi perpetuarea comportamentul său provocator, chiar scandalos, total inadecvat şi neprofesionist! Dacă tăcea, luând poziţia mutului, poate că l-ar fi premiat pe el cei "daţi în primire" la Ionel Păunescu, despre care a strigat în gura mare că n-ar fi tocmai copiii Preacuratei. Acum însă nu mai are şansa asta, riscând să ajungă mai degrabă în poziţia lotusului! Sincer, începe să-mi fie milă de ce-l aşteaptă...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
