Editorial LA ŢINTĂ - Stop cumetriilor interlope!
Acest titlu nu este o lozincă. De când mă ştiu, mi-au fost nesuferite şi ele, şi pupincuriştii lozincarzi. Şi vă rog să mă credeţi că m-aş lipsi fără părere de rău de experienţele trăite cu jegurile astea umane. Iar cei care au trăit în "iepoca Ceauşescu" ştiu foarte bine ce vreau să spun. Slugărnicia politrucilor care slujeau cultul personalităţii "stejarului din Scorniceşti" mergea până la copierea greşelilor lui de exprimare. Erau activişti care se maimuţăreau pronunţând "tutulor", pentru că gângăvitul naţional nu putea pronunţa cuvântul "tuturor". Să vă mai spun că "geniul din Carpaţi" zicea Murtaflar în loc de Murfatlar?... Pentru cine nu ştie, un membru de partid cu funcţie nu putea fi tras la răspundere pentru fapte de încălcare a legii sau a moralei socialiste până când nu era exclus din PCR. Chiar dacă unii m-ar putea acuza că spun poveşti suprarealiste, cei ce-au trăit în acele vremuri n-au uitat cum erau reclamaţi, şicanaţi, terorizaţi că vor intra în vizorul Securităţii şi trăiau cu frica-n sân să nu se trezească arestaţi şi să nu mai ştie cineva de ei ani la rând.
Un membru PCR sau un colaborator ori informator al Miliţiei sau al Securităţii beneficia de imunitate. Iar practica a fost preluată după 1990. Avem şi acum prea multe imunităţi la toate nivelurile unei societăţi profund corupte. Lumea noastră se împarte între aristocraţia privilegiaţilor şi plebea cetăţenilor de rând. Prima a jefuit la sânge tot ce i-a stat la îndemână, iar a doua categorie, care a fost şi este cea mai numeroasă, a tras ponoasele. Cine nu ştie acum cum s-au dus ca şi cum n-ar fi fost fostele fabrici, complexele agroindustriale, cum au dispărut codrii seculari şi cum s-au vândut străinilor pământurile stropite cu sângele moşilor şi strămoşilor?... Numai inconştienţii pot uita cum ni se împuiau capetele cu lozinci de genul "Industria noastră este un morman de fiare vechi" sau "Agricultura este un pariu păgubos". Consecinţa a fost aceea că s-au distrus, pentru că erau interese să rămână istorie! Nenorocirea este că pe cei ce-au pus la cale punerea economiei României pe butuci, nici măcar nu i-a luat cineva la întrebări. Şi nu pentru lozincile acelea mârşave, ci pentru finalitatea lor. Am spus-o şi o repet: complicitatea vinovăţiilor a stat la baza proliferării corupţiei şi apariţiei unei clase subterane, interlope. Mai nou apar tot mai multe dovezi ale cumetriilor interlopilor cu politicienii. Iar jaful imobilelor de la Timişoara este unul dintre exemplele imediate ce pot fi invocate. Este de-a dreptul incredibil să formulăm măcar ipoteza că nu s-a ştiut de către organele specializate ale statului ce se petrecea acolo sau aiurea, în timp ce vreo mie de locuinţe, dintre care multe de patrimoniu, intrau în proprietatea clanurilor ţigăneşti. Dar nu trebuie să ne prefacem uluiţi, câtă vreme bănuielile de practici neortodoxe planează asupra edificării multor averi, şi nu neapărat doar din categoria "şase case". Asta ca să nu pomenesc ceva despre frăţia de sânge putred care sfidează separaţia puterilor în stat şi asigură ca pe timpul comuniştilor securitatea marilor corupţi!
Discutam cu un amic despre câteva din aceste aspecte. Şi el se crucea de ceea ce-i era dat să audă în ultimul timp, mai ales din categoria tot mai numeroasă a "procurorilor periculoşi", dispuşi să bage ţara-ntreagă la pârnaie, dacă nu acceptă lozincile noilor stăpâni. Tipul, deşi aflat ca mulţi dintre noi aproape în pragul disperării, ca bun creştin ce este, respingea soluţiile radicale de curăţire a societăţii de lepre prin aplicarea legii: "Barem, de-acum încolo să avem siguranţa că nu se va repeta ceea ce s-a întâmplat din 1990 până în prezent..." I-am replicat că-şi ascundea laşitatea sub masca unui creştinism fals, pentru că şi Dumnezeu când socoteşte că a venit vremea ispăşirii, distruge până la al nu ştiu câtelea neam sămânţa păcătosului. Şi l-am rugat să-mi explice şi mie de ce se respinge atât de vehement o lege a răspunderii magistratului. A ridicat din umeri şi amândoi am rămas cu convingerile noastre: el cu tratarea cu duhul blândeţii a greşelilor, eu cu necesitatea retezării răului din rădăcină, prin stoparea cumetriilor interlope!
Aştept ca parlamentarii pe care i-am ales acum aproape trei luni de zile să ne dea un semn dacă şi-au înţeles sau nu menirea. Asta ca să nu murim proşti!...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
