Editorial LA ŢINTĂ - România tuturor şi-a nimănui
Aşa pare acum ţara a noastră, revendicată de toţi patrioţii cinstiţi sau prefăcuţi: ruptă-n două, în nouă sau în nouă sute nouăzeci şi nouă de patimile unora, de poftele altora şi de orbirea majorităţii populaţiei căzută pradă diversiunilor manipulatorilor de profesie. Ceea ce se întâmplă în stradă se regăseşte în multe case şi familii, unde conflictul dintre generaţii se acutizează şi radicalismul poate conduce la drame. Din cumularea acestora nu se mai poate exclude posibilitatea escaladării violenţei şi întrunirii condiţiilor pentru o tragedie naţională tradusă prin dezmembrarea teritoriului României. Deocamdată este o posibilitate, dar care poate evolua spre o realitate pe care n-o iau în calcul cei ce fac jocurile puterilor străine prin demonstraţii de forţă prin care cer demisia guvernului, alegeri anticipate şi alte lucruri negândite, forţând parcă intervenţia trupelor străine. Privind de pe margine, se conturează - în cadrul unui asemenea scenariu, poate aberant la prima vedere - o infracţiune capitală, care se numeşte trădarea de ţară. Numai cineva care nu gândeşte poate spune că nu contează decât lupta anticorupţie a nu ştiu cui contra a nu ştiu cine sau a nu ştiu ce!
Am să încerc să mă explic, dând strict faptele. Vineri m-a căutat o domnişoară la redacţie. Nu m-a găsit atunci, ci duminică, când mi-a înmânat un text cu solicitarea de a i-l publica. Nu-i dau numele, ca să n-o expun şi, din ceea ce am să vă povestesc, veţi înţelege şi la ce. După o privire aruncată pe el, am amânat o decizie, dar i-am atras atenţia că putea să sufere nişte consecinţe legale datorită categorisirilor date unor grupuri de oameni. La vârsta de 18 ani se declară nemulţumită că n-au ieşit la protestele stradale decât 200.000 oameni. Şi m-a anunţat că reprezintă un grup care a cerut autorizaţie pentru proteste la Primăria Curtea de Argeş. Revolta tinerei ţinea de faptul că "în 26 ani n-am reuşit să ne schimbăm pe noi, iar acum când ni s-a ajuns cuţitul la os, gata, s-a trezit raţiunea?" Ceea ce mi s-a părut tragi-comic a fost acuzaţia adusă "trădătorilor care abuzează de putere, fură, ocolesc legea... şi au dat foc la ţară în două săptămâni" şi faptul că întreba - vorba activistului boşevic, cu "mânie proletară", din stradă: "Nu vă e ruşine?..."
Chiar aşa am întrebat-o şi eu când am văzut că susţinea că salariul minim pe economie ar fi de 10 milioane lei vechi - dovadă clară că era paralelă cu realitatea, căci de la 1 februarie este de 14,50 milioane lei vechi, la cât l-a crescut "trădătorul" guvern împotriva căruia împreună cu prietenii săi manipulaţi cere autorizaţie legală de protest. Tabloul prezentat ţării este apropiat de realitate, căci este pe modelul multor altora care nu sunt conduse de guverne, ci de alianţa "serviciilor" în spatele căreia stă ascunsă marea finanţă cu interesele ei, servite de cei ce ies în stradă convocaţi pe internet ca să dea lovituri de stat pe modelul celei din noiembrie 2015, când a demisionat laş premierul Victor Ponta. Da, domnişoară dragă, aşa este: la noi, copiii sunt abuzaţi, toţi oamenii de rând sunt victimele guvernărilor împotriva cărora n-au protestat "tinerii frumoşi şi liberi" care nici nu existau în 1989 şi înainte de, dar au pretenţia de a-i învăţa istorie pe părinţii lor! Da şi iar da, în România sunt salarii de râs comparativ cu cele din lumea civilizată, pentru ca privilegiaţii care trimit naivii în stradă şi siluesc legea şi limba strămoşilor să încaseze venituri nesimţite, în timp ce oamenii mor de foame şi de proaste tratamente prin spitalele noastre, deşi plătesc o viaţă asigurări de sănătate. Dar astea sunt chestiuni minore, care nu merită proteste stradale, nu-i aşa?... Pentru că protestatarii din generaţia dvs., chemaţi la "datorie" de tot felul de organizaţii, sunt gata să ceară drepturi mai multe pentru animale decât pentru oameni. Vă plângeţi, legitim, că sunt mizerii pe stradă, dar uitaţi că sunteţi primii mâncători de seminţe pe Bulevardul Basarabilor şi aiurea şi n-aţi arunca un pachet de ţigări la coşul de gunoi, motivând că avem angajaţi la Salubritate care trebuie să-şi merite salariile alea de rahat. Cel mai mare adevăr l-a scris domnişoara în cauză când a pus în foaie acuzaţia că oamenii sunt uşor de manipulat. Şi sper că i-am demonstrat în discuţia pe care am purtat-o că în grupul care a trimis-o la redacţia noastră este cel puţin o persoană care şi-a asumat rolul de păpuşar. I-am cerut să-mi spună pe cine ar trebui să punem în locul guvernului pe care vrea să-l doboare cu prietenii săi şi mi-a răspuns ridicând din umeri. Iar când a auzit cam cât ar costa manevra preşedintelui Iohannis cu anunţatul referendum fără obiect - după părerea mea - sau cu alegerile anticipate, s-a îngrozit.
Păcat că aceşti tineri minunaţi, care ar putea să schimbe cu adevărat viitorul, se lasă din comoditate sau Dumnezeu mai ştie din ce motive duşi de nas de unii care apoi îşi bat joc de ei, socotindu-i masă de manevră, fără capacitatea de a raţiona. Scriu aceste rânduri în clipe în care mă doare sufletul văzând la televizor două tabere de protestatari contra guvernului şi preşedintelui şi mă îngrozesc la gândul că s-ar putea confrunta direct. Şi nu sunt deloc mândru nici de una, nici de cealaltă. Iar asta pentru că România maidanizată de interese oculte nu este nici a lui Iohannis, nici a lui Dragnea, nici a acoliţilor şi partenerilor lor de afaceri, ci a noastră, a tuturor şi a celor ce vin după noi! Din păcate, mi-e teamă că astăzi n-o merităm nici unii, nici alţii!...
P.S.: Bugetul propus de către Guvernul Grindeanu a trecut de toate comisiile parlamentare şi va intra la dezbatere în plen. Deci, nu s-a respins creşterea pensiilor, salariilor, burselor pentru studenţi şi alte măsuri sociale. Aşadar, cum pot fi caracterizaţi cei care cer demisia actualului guvern, printre care au fost identificaţi destui reprezentanţi ai liderilor de partide din parlament şi ai firmelor multinaţionale?...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l acum şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
