Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 10:35

Editorial LA ŢINTĂ: Curtea de Argeş - o oază de linişte politică

De mai bine de o săptămână de zile, România marilor oraşe fierbe. Se spune că ar fost pusă pe jar de nişte ordonanţe de urgenţă. Spiritele lucide înţeleg însă că ele erau doar un pretext pentru cei ce nu se pot împăca nici în ruptul capului cu rezultatul alegerilor din 11 decembrie. Lider incontestabil al opoziţiei guvernamentale este tocmai preşedintele ţării, Klaus Werner Iohannis. Ales democratic în 2014, a declarat că alegerile din decembrie trecut au fost corecte. Numai că dumnealui a pierdut şi, din prima clipă, a declarat că va declanşa războiul cu PSD. Gafele făcute de guvern i-au oferit prilejul de a manevra populaţia astfel încât să obţină nu numai căderea Cabinetului Grindeanu, dar şi alegeri anticipate. În faţa străinătăţii, dumnealui şi cei care-l sprijină prezintă acţiunile de protest stradal neautorizate - deci ilegale - drept luptă contra corupţiei. Este de-a dreptul scandalos ceea ce se întâmplă şi împotriva tuturor regulilor democratice şi de bun simţ în ultimă instanţă. Şi asta pentru că lupta politică nu se duce pe baricade, în stradă, ci în parlament! Iar când unul dintre exponenţii puterii executive - şi l-am numit pe preşedintele Iohannis - se plasează în fruntea luptei celeilalte, rupând ţara în două sau în nouăzeci şi nouă, ne aflăm în faţa unui pericol pe care cei mai mulţi dintre cei care ies în stradă doar pentru că aşa e trendy nici măcar nu-l bănuiesc. S-ar zice că sunt politicieni români care se comportă faţă de compatrioţi ca nişte ruşi...

Faptul că avem corupţie este un truism. Ca şi acela că ea a atins cele mai înalte vârfuri ale puterii unui stat care numai de drept nu este. Dar a bloca orice încercare de a pune ordine în legi este de-a dreptul criminal! Sigur, nu este de acceptat ca ordonanţele de guvern să se dea cu dedicaţie. Dar fără un sistem de legi corecte, aplicate în mod egal tuturor cetăţenilor, vorbim cuvinte! Iar sărăcia în care se zbate cea mai mare parte a populaţiei se datorează tocmai corupţiei la nivel înalt, care a înrobit ţara intereselor multinaţionalelor din statele care se consideră mari puteri şi dictează liderilor noştri fără coloană vertebrală sau prea lacomi pentru a avea demnitatea de a nu se "mânji" cu bani murdari. Guvernul Grindeanu şi PSD sunt cazuri unice poate în istoria modernă. Aplicarea programului pe baza căruia au câştigat alegerile, prin care au împărţit înfometaţilor pâine cu ambele mâini, le-au adus parcă mai mulţi oponenţi decât lui Băsescu în 2010, când le-o lua de la gură. Marota parodiei de societate civilă şi a ONG-urilor nu mai ţine la oamenii lucizi, care muncesc de le sar capacele ca să poată trăi de azi pe mâine! Dovadă declaraţiile iresponsabile prin care se legitimează puterea copiilor străzii.

La Curtea de Argeş se trăieşte pe alte coordonate, pe care unii le consideră atemporale. Şi chiar îi dispreţuiesc pe concitadini pentru că n-au intrat în nebunia protestelor. Avem şi noi câţiva care cred că ei deţin adevărul şi pozează în manechine în faţa primăriei. Nu i-a luat cineva la goană şi nici nu i-a înjurat, pentru că este dreptul lor să se plimbe pe stradă la orice oră din zi sau din noapte, cât timp nu deranjează liniştea celor ce trebuie să meargă a doua zi la muncă. Aici chiar se face o altfel de politică, aplicată pe necesităţile comunităţii, şi nu pe ale unora care ştiu precis numai unde vor merge să-şi bea berica după ce şi-au făcut datoria de membri ai societăţii civile - inexistentă la Curtea de Argeş.

Pentru mahării politici de la Bucureşti, Argeşul nici măcar acum nu şi-a găsit locul pe harta intereselor lor! Faptul a fost dezvăluit - din câte am înţeles - de către preşedintele Consiliului Judeţean, dr. Dan Manu. Naivii au crezut că acest secret al lui Polichinelle nu mai este de actualitate după ultimele alegeri. Şi au fost tentaţi să creadă că a fost o întâmplare deposedarea judeţului nostru de instituţii deconcentrate, transferate spre Ploieşti sau pe unde trebuia ca să satisfacă interesele băieţilor deştepţi. Întârzierea demarării lucrărilor la Autostrada Piteşti-Sibiu n-a fost nici ea o gafă sau o nepricepere, fapt dovedit de insistenţa cu care încearcă neîncetat unii să impună realizarea urgentă a celei dintre Comarnic şi Braşov. Legat de toate astea, mi-aduc aminte că acum vreo 15 ani, ministrul Turismului, Dan Matei Agathon, descoperea Curtea de Argeş şi se declara fascinat de potenţialul uriaş al zonei, după ce făcea o plimbare prin zona montană. Dumnealui propunea introducerea acesteia în Master Planul pentru Turism, ceea ce s-a şi făcut, dar fără rezultate concrete, deocamdată. Şi-atunci, ar trebui ca noile autorităţi locale să mişte lucrurile în direcţia afirmării identităţii acestui oraş istoric, prima capitală a Ţării Româneşti. Şi nu pot trece pe lângă ideea lansată de mai mulţi concitadini, care considerau raţional ca în holul Primăriei Curtea de Argeş să se aloce - eventual unde sunt expuse sumedenie de tablouri naive - un spaţiu care să fie destinat unor repere istorice, cu documente, imagini de la monumentele istorice şi alte atracţii turistice, într-un cuvânt - cu tot ceea ce ar considera specialiştii absolut necesar pentru informarea concitadinilor, dar mai ales a vizitatorilor străini. Care, fie vorba între noi, nu se ştie în ce măsură reuşesc să treacă pe la Muzeul Municipal. Pot şi trebuie s-o facă, fie chiar şi cuprinzând-o ca obiectiv în Strategia de dezvoltare a municipiului până în anul 2023, despre care s-a purtat deja o primă discuţie vineri, la primărie.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l acum şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It