Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 09:20

Editorial LA ŢINTĂ - Câinii cu covrigi în coadă

Asta caută cei mai mulţi dintre români: un loc anume în astă lume, unde să le fie mai uşor să trăiască bine! Unii pleacă unde văd cu ochii, pentru că s-au săturat să-şi rupă oasele muncind şi să fie plătiţi ca vai de lume. Din disperare, riscă totul şi cei mai mulţi dintre ei mai revin doar în concedii. Mândria îi face să spună ce bine o duc ei pe-acolo, unde se simt respectaţi şi unde sunt plătiţi bine. Numai că sunt şi cazuri în care-i vezi destul de jigăriţi, faţă de cum îi ştiai, şi parcă fără sclipirea aceea maliţioasă pe care o aveau în ochi când trăiau pe meleagurile mioritice. Dar dacă ei zic că e bine, să-i credem, tot aşa cum nu-i contrazicem nici pe cei ce vin cu coada-ntre picioare şi susţin că au avut ghinion. Sigur că mare parte dintre cei ce recită în prostie chestia aia cu "fie pâinea cât de rea, tot mai bună-n ţara mea" şi care fac paradă de patriotism pentru a-şi masca neputinţele ori lipsa de curaj, n-au motive să privească viitorul cu optimism. Adevărul este că n-am prea auzit să fie un loc în România despre care s-ar putea spune că umblă câinii cu covrigi în coadă. Sau cel puţin majoritatea celor ce fac naveta între lipsuri şi nevoi nu l-au descoperit, spre deosebire de privilegiaţii sorţii, care nu s-au îndestulat, ci s-au îmbuibat! Dezamăgiţii văd numai gaura covrigului şi o cântăresc cu greutăţi plămădite din foame şi frustrări. Şi sunt greu de contrazis câtă vreme în ţara asta a noastră suntem prea mulţi cei ce constatăm tot mai des că aici se moare cu zile. Argumente putem identifica toţi mai multe decât ne-am dori, iar statistica ne-o dovedeşte cu logica implacabilă a cifrelor: mor mai mulţi compatrioţi decât se nasc! Şi mor atât de mulţi - mai ales de sărbători - încât la Spitalul Judeţean Argeş n-au mai avut loc la Morgă şi au fost duşi în saloanele cu bolnavi. La Curtea de Argeş, deşi acum câţiva ani buni s-a cumpărat o bucată de teren mărişoară pentru extinderea Cimitirului "Sfinţii Îngeri", acum figura trebuie repetată. Despre cimitirul care trebuia să fie amenajat pe izlazul Glămee, aprobat de legislativul municipal, nu se mai pomeneşte ceva, deşi ar fi fost o variantă. Inconvenabilă, într-adevăr, pentru locuitori din zona Valea Sasului, Noapteş, Marina-Poştei sau centrală, dar mai la îndemâna celor din cartierele de nord. În plus, s-ar fi relaxat presiunea pe spaţiul restrâns de la "Sfinţii Îngeri". Dar să nu ne pierdem în amănunte. Faptul că decesele au ajuns să depăşească naşterile au cauze sociale ce ţin de sărăcie şi mizerie. Iar vinovaţi nu pot fi alţii decât cei ce ne-au condus atât în comunismul ceauşist, cât şi în socialismulul ilieşist, cel aşa-zis cu faţă umană, care nu te lasă nici să trăieşti, dar nici să mori. Corectitudinea tuturor - oameni de rând sau politicieni - lasă de dorit într-o societate bolnavă, care nu se poate trata cu medicamente expirate vândute la nu ştiu ce farmacii de cartier fără bon fiscal, într-un negoţ jegos cu viaţa semenilor. 

Asta e situaţia reală, pe care n-o vom putea îngropa cât timp continuăm să ne minţim că aşa ceva nu există sau că n-am avea ce face şi că ar fi mai cuminte să ne resemnăm să primim pomana pe care ne-o oferă cu falsă generozitate cei ce au pâinea şi cuţitul în mână. Dacă vrem să trăim mai bine - nu neapărat cum merităm - suntem siliţi să ne cerem drepturile şi să nu mai admitem ca unii care trag mâţa de coadă să trăiască pe principiul înrădăcinat de comunism - "ziua trece, leafa merge, încasăm cu drag şi spor beneficiul tuturor!" Repet: deocamdată, la Curtea de Argeş nu umblă câinii cu covrigi în coadă. Şi am spus deocamdată, pentru că am convingerea că sunt ceva şanse ca situaţia să se îmbunătăţească serios în anii care vin. Avem posibilităţi nevalorificate fie din nepricepere, fie din lene sau din cauza piedicilor puse de unii sau de alţii. Potenţialul turistic nu poate fi contestat, fie că este vorba despre urbea Basarabilor, fie de zona înconjurătoare - după cum reieşea şi la întâlnirea de miercuri, pe care primarul Constantin Panţurescu şi consilierul local Cristian Mitrofan au avut-o cu un grup de oameni de afaceri din Grecia. Aceştia s-au arătat foarte interesaţi de ceea ce li s-a povestit şi s-a stabilit să revină, mai spre primăvară, pentru o vizită în teren. Atunci m-am gândit că am făcut totuşi nişte paşi şi situaţia s-a schimbat radical în bine în ultimii 20 ani la Curtea de Argeş. Dacă în iarna 1995-1996, în faţa fostului Cinema "Unirea" şi pe străzile municipiului se lăfăiau gropile, iar în cea care a urmat elevii încă tremurau prin şcoli la ore, acum nu se mai poate vorbi despre aşa ceva. Primarul Gheorghe Nicuţ a dat semnalul trezirii oraşului la o nouă viaţă în cele trei mandate ale sale, urmaşul Nicolae Diaconu a făcut acea contestată Mare Asfaltare a cartierelor mărginaşe prin PIDU, iar acum ştafeta a fost preluată de Constantin Panţurescu. Rămâne de văzut cum va fi sprijinit de aleşi, dar şi de cetăţeni, pentru a ridica standardul de viaţă civilizată aici, în acest oraş care se mândreşte că ar fi regal. Să nu uităm însă că titlul şi l-a câştigat prin faptul că găzduieşte o necropolă. Dar nici faptul că în Egipt, Valea Regilor - cu piramidele în care-şi dorm somnul de veci anticii faraoni - se dovedeşte a fi un izvor de bunăstare pentru ţara de pe Nil!

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It