Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 09:22

Punctul pe Y - Iohannis vrea să preia comanda SISTEMULUI?

Dacă am trăi într-o ţară cu adevărat democratică, ar trebui să ne întrebăm câte zile vor mai trece până când Codruţa Kovesi va demisiona şi până când Florian Coldea va fi trecut în rezervă. Fără aceste două mişcări, clarificarea scandalului care tinde să se transforme într-un veritabil incendiu şi în care multe păsări decorative îşi vor pârli strălucitorul penaj întârzie nepermis şi profund păgubitor pentru întreaga clasă politică.

Va avea de suferit însuşi păunul de la Cotroceni, care la şedinţa CSM a dat cea mai bună probă a sa de scamatorie politicianistă. Doar proştii (scuze!) mai pot să creadă că Iohannis arde de grija neinfestării politicii cu persoane pe care o eventuală amnistie le-ar albi. Pe bună dreptate se întreba Tăriceanu dacă discursul ar mai fi fost acelaşi în cazul în care el ar fi acceptat solicitarea de a se alătura unei alte majorităţi. De altfel, dacă vom privi în paralel prestaţia lui Iohannis cu aceea a lui Băsescu de la o altă şedinţă de CSM, vom găsi similitudini uimitoare. Ambii pledează pentru o justiţie care poate fi calificată drept independentă atâta timp cât satisface obiectivele personale ale acestora. Obiectivul lui Băsescu la vremea respectivă a fost să încalece PNA (cum se numea atunci DNA) punându-şi acolo un om care să-l radă pe Năstase, principalul său adversar. Cât a fost şef, Morar a avut această unică misiune: să strângă în jurul fostului premier o plasă juridică din care acesta să nu aibă scăpare. Şi a reuşit - cu două dintre cele trei procese care au fost trase peste ani cu îndârjire.

Veţi întreba, probabil, care este interesul direct al lui Iohannis? E cât se poate de simplu: scoaterea din joc a lui Dragnea şi Tăriceanu. Nu s-a putut prin alegeri, crede că va reuşi prin justiţie. Mai precis prin acea parte a ei care se integrează în SISTEM şi pe care crede că o controlează prin Codruţa Kovesi. Şi prin "câmpul tactic" al lui Coldea. Şi prin "plutonul de execuţie" al Liviei Stanciu (Dragomir, Matei, Bogdan), pe care a pus-o la adăpost (precum Băsescu pe Morar) la Curtea Constituţională. Drept recunoştinţă pentru manevra care l-a făcut preşedinte - mutarea termenului procesului său de incompatibilitate după depunerea jurământului. 

Se vorbeşte mult - pe faţă - în ultimele zile despre SISTEM. Sistemul Neosecurist, instalat la butoane în ultimul deceniu. Şi pe care alături de Udrea (în premieră) şi de Ghiţă îl dă în vileag însuşi creatorul său, Băsescu. Şi despre BINOM. Aici avem de-a face cu o simplificare. Nedreaptă. Nu se poate vorbi despre instituţii mafiote (apud Băsescu) în totalitatea lor. Sunt convins că şi în DNA şi în SRI există majorităţi remarcabile, atât profesional, cât şi moral. Există însă segmente formate din persoane cu remarcabilă putere de decizie care au constituit coloana care acţionează în umbra vulnerabilităţilor instituţiilor fundamentale. Axa Coldea-Kovesi-Stanciu este cea care face sistematic jocurile. Cea care l-a "lucrat" pe Ponta, înălţându-l pe Iohannis. Cea care sapă de zor prin biografiile  unor lideri incomozi, pe care îi îngroapă după reţeta "Al Capone": neplata vreunei taxe, sau o nesinceritate. Sau chiar pentru un vinovat îndemn la suspendare. Acesta este Sistemul. Pentru el se bate ca un leu Iohannis, pogorât în mijlocul CSM-ului precum Zeus din Olimp. Iar ca să dovedească faptul că nici ce afirmă Ghiţă, nici ce recunoaşte Băsescu şi nici ce ştie tot satul nu e adevărat, Iohannis ar avea o singură posibilitate: să accepte demisia lui Kovesi şi să-l treacă în rezervă pe Coldea. După aceea, vom mai vedea...

P.S. Nu aş vrea să trageţi de aici concluzia că preşedintele are acces deplin la comenzile Sistemului. Nicidecum! După ce nu va mai fi de folos, va avea soarta lui Băsescu.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It