Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 09:20

Editorial LA ŢINTĂ - Manelizarea politicii mioritice

Este fenomenul care bântuie începutul acestui an, după ce a făcut prăpăd la sfârşitul celuilalt. Proporţiile abia de-acum încolo încep să se întrezărească. Căci, se pare, noua echipă instalată la Palatul Victoria de preşedintele Iohannis, silit de votul popular, strică obiceiul pământului şi vrea să dea pe faţă cum a administrat treburile "guvernul său" tehnocrato-liberal sau cât o mai fi fost de "sorosist". Locatarul temporar de la Cotroceni se dă drept cel ce luptă singur contra tuturor celor ce nu-i fac pe voie. Şi pare lovit de boala fără nume a pierderii contactului cu realitatea, gafând în serie şi îndemnându-i pe "tinerii frumoşi şi liberi" să repete figura şi să iasă la proteste, ca să dea jos Guvernul Grindeanu, pe modelul loviturii de stradă prin care a plecat Ponta de la Victoria. Ceea ce nu înţelege dumnealui şi nu este ajutat nici măcar de echipa de consilieri, dacă o fi ceva de capul ei, este faptul că în noiembrie 2015, PSD abia aştepta pretextul de a ceda administrarea ţării ca să-şi ofere şansa câştigării alegerilor din 2016. Ceea ce s-a şi întâmplat, dar Klaus Iohannis şi ai lui n-au înţeles nici măcar după ce au avut la dispoziţie toate datele despre modul în care s-au soluţionat alegerile locale şi cele parlamentare. Dovada este modul în care a acţionat liderul interimar în fustă al liberalilor, care visează majoritar la bărbile Brătienilor de altădată şi la înţelepciunea lor, contrazisă atât de aiurea de atitudinea ventrilocului lui Iohannis, Raluca Turcan. Dumneaei se dovedeşte a fi mai manelistă decât Alina Gorghiu - politic vorbind - iar PNL, că le place sau nu unora sau altora, este ameninţat cu disoluţia. Iar totul a pornit de la dezertarea lui Crin Antonescu, urmată de transferurile de conducere la Klaus Iohannis şi Alina Gorghiu şi agăţarea de varianta Dacian Cioloş, ca argumentul unei guvernări politice în favoarea internaţionalismului afacerilor unor şmecheri. Dacă mai luăm în calcul şi dezvăluirile fostului deputat Sebastian Ghiţă vizavi de triada mafiotă care a condus ţara şi pe care acum o denunţă şi unul dintre componenţi, Traian Băsescu, dar numai în proporţiile care-i convin, situaţia care se prefigurează începe să contureze necesitatea revenirii la pedeapsa cu moartea pentru trădare de neam şi ţară!

Sunt politicieni care ar trebui să urmeze exemplul lui Nicu Paleru. Tipul s-a lăsat de cântat manele şi s-a axat pe muzică populară. S-ar zice că este un precursor, câtă vreme şi Adrian Minune - maturizat din copilul de acum câtva timp - anunţă că-i va călca pe urme. L-am pomenit pentru că a cochetat cu politica, a ajuns consilier local în comuna de baştină şi era cât pe ce s-o dea cotită cu declaraţia de avere. Atunci, băiat deştept fiind, a dat-o dracului de politică şi s-a concentrat la strângerea banilor fără număr de pe la nunţile progeniturii Mariei Câmpina, de care nu întreabă încă vreun angajat de la Fisc. Habar n-am dacă băieţii ăştia sunt dirijaţi să-i persecute pe contribuabilii cinstiţi şi să închidă ochii acolo unde au interese dumnezeii ce ţin pâinea şi cuţitul în mâinile lor murdare. Ăia ştiu că se mai fac averi ilicite cu sănătatea sau viaţa oamenilor prin spitale sau farmacii ori prin importuri de mărfuri expirate, contaminate, inclusiv prin vaccinuri "neconforme" aduse de prin Kazahstan, dar dacă printre sau din firmele astea îşi trag şi ei partea, dau de înţeles că trebuie să se uite organele de control în bagdadie. Manelizarea asta politico-administrativă este condamnată să dispară, iar versurile tâmpite care au ornat dansurile din buric trebuie înlocuite cu cele albe, pragmatice, prin care faptele reprobabile vor fi încadrate penal oriunde se constată existenţa unor infracţiuni. Asta aşteaptă oamenii care au votat PSD: dreptatea amânată de USL, care să înceapă cu punerea Justiţiei în drepturile fireşti printr-o lege a răspunderii magistraţilor. Asta pentru că bunul simţ al românului de rând a descoperit nevoia de a impune dictatura legii în ţara care a fost prea mult călcată în picioare de slujitorii fărădelegii!

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l acum şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It