Editorial LA ŢINTĂ - Examen de maturitate internaţională
Comunitatea locală din Curtea de Argeş se va afla în 13 august în faţa unui examen pe care nu are voie să-l pice. Atunci, cu prilejul funeraliilor Reginei Ana a României, reprezentanţi ai Caselor Domnitoare şi ai guvernelor statelor europene vor ajunge aici pentru un ultim omagiu adus soţiei singurului suveran european care mai este în viaţă dintre cei ce se aflau pe tron în timpul celui de-Al Doilea Război Mondial. Casa Regală a României se înrudeşte cu întregul Almanah Gotha şi solidaritatea de sânge nu poate fi dezminţită, pentru că - ştiţi cum se spune - nobleţea obligă. Şi nu numai pe cei născuţi în purpură, ci şi pe locuitorii primei capitale a Ţării Româneşti, care a primit titlul onorant de Oraş Regal! Şi asta nu numai pentru că adăposteşte necropola capetelor noastre încoronate, ci pentru că are în spate o istorie care i-a impus şi lui Carol I, cel ce a ales aceste locuri pentru odihna de veci a membrilor dinastiei sale. Astfel de evenimente s-au mai desfăşurat la Curtea de Argeş în vara anului 1938, la înmormântarea Reginei Maria, soţia Regelui Ferdinand I, cel care a înfăptuit România Mare şi apoi, în februarie 2003, când a fost adus din Portugalia, la Mănăstirea Argeşului, sicriul Regelui Carol al II-lea. Ceremoniile programate acum pentru 13 august pot depăşi ca amploare tot ceea ce s-a petrecut în istoria oraşului. La ora actuală este greu de estimat câte capete încoronate, şefi de state sau de guverne ori reprezentanţi ai acestora vor trece pe Bulevardul Basarabilor. Sigur că perspectiva dă coşmaruri celor care au ca misiune paza şi protecţia înaltelor personaje, într-o vreme bântuită pe plan european şi nu numai de ameninţarea terorismului. Asta este însă problema serviciilor specializate. Dar nici nouă, oamenilor de rând - care suntem cât de cât responsabili şi ţinem la onoarea de a ne face datoria de gazde bune şi de a-i face pe oaspeţi să se simtă în largul lor şi să revină aici în momente mai fericite - nu ne este chiar uşor. Problema care ne frământă pe toţi este dacă suntem cu adevărat pregătiţi să primim cortegiul funerar regal sau, dacă în timpul rămas, putem să mai corectăm câte ceva, pentru ca măcar traseul oficial să fie acceptabil, dacă nu impecabil în ochii pretenţioşi ai unor musafiri cu alte standarde decât cele mioritico-balcanice, traduse prin nenorocita expresie "Las' că merge şi-aşa!" Din fericire, s-a asfaltat de anul trecut DN 7C de la Piteşti până la intrarea în Curtea de Argeş. Problema este dacă municipalitatea - prin serviciile şi firmele din subordine şi instituţiile cu care colaborează - va reuşi să păstreze curăţenia şi ordinea. Şi când spun asta fac trimitere directă la obiceiul unora de a-şi arunca gunoiul menajer pe marginea străzii, al altora de a-şi lăsa maşinile parcate cu lunile cam peste tot, având plasate anunţuri de vânzare, dar şi la toleranţa cu care sunt trataţi cerşetorii profesionişti, de diverse vârste, veniţi din localităţile din zonă, zilnic, ca la serviciu. Nici nu vreau să-mi imaginez ce s-ar întâmpla dacă ar ceda magistrala de apă de pe Bulevardul Basarabilor sau dacă o haită de câini vagabonzi ar tăia calea cortegiului mortuar, iar unora dintre exemplare le-ar veni cheful să facă nişte vocalize!... Asemenea lucruri ne-ar pune la index pentru cine ştie cât timp în faţa lumii şi trebuie limitat la maxim riscul de a se produce. Întrebarea care se impune este dacă avem capacitatea de a colabora cu conducerea municipalităţii, cu organele de ordine la modul cel mai serios şi disciplinat, respectând regulile de protocol anunţate, ca şi cele de siguranţă impuse de un asemenea eveniment. Primarul Panţurescu a luat decizia corectă de a amâna Zilele Municipiului şi de a stabili trei zile de doliu local, din 12 până în 14 august. Mă întreb însă dacă măcar în acea zi de 13 august, în preajma orelor anunţate pentru trecerea îndoliatului cortegiu, de pe terase, din apartamente sau din autoturisme nu se vor auzi acordurile unor manele, făcându-ne de râsul lumii... Să sperăm însă că toţi, ca nişte oameni adevăraţi, nu vom perturba ceremonia şi vom absolvi cu brio acest examen de civilizaţie!
