Primarul reales Doru Ion Smădu şi noii consilieri locali din Domneşti au depus jurământul!
![]()
Vineri, 23 octombrie, în jurul orei 14.00, primarul reales pentru al doilea mandat, Doru Ion Smădu, împreună cu aleșii Consiliului Local, au depus jurământul, moment care a precedat învestirea în funcție și constituirea noii echipe de consilieri locali.
În încăpătoarea sală de consiliu de la etajul sediului administraţiei publice s-au adunat, rând pe rând, prefectul de Argeș, Dragoș Predescu, reprezentantul Guvernului în teritoriu, edilul-șef Doru Smădu, echipa de consilieri, angajaţi ai primăriei, în frunte cu contabilul Angela Hiru, dar şi rude ale aleşilor locali.
Ceremonia publică a debutat cu o scurtă slujbă religioasă - oficiată de un sobor de preoţi, după care s-a intonat Imnul de Stat al României.
Ședința publică a fost condusă de către secretarul Ion Mitu și, apoi, de către decanul de vârstă al aleșilor locali, Nicolae Hirică, împreună cu cei mai tineri dintre aceştia - Valeria Saviana Tudorache şi Iacob Nicolae. Aceștia au condus cu competentă autoritate lucrările, iar după ce au dat citire documentelor oficiale, a venit rândul celor 11 consilieri locali să jure respectarea Constituției și legile țării, pentru binele locuitorilor comunei Domnești.
![]()
În componenţa legislativului local au intrat PNL cu 6 consilieri locali, PSD cu 4 şi AUR cu 1.
Iată cum a fost constituit noul Consiliu Local la Domnești:
- Din partea PNL: Florea Elena Luminița, Pulpea Tomiță Bogdan, Iacob Nicolae, Tudorache Valeria Saviana, Petriță Alexandru și Pantilică Robert Constantin.
- Din partea PSD: Achim Adrian, Hirică Nicolae, Șușală Gheorghe și Condrea Petre
- Din partea AUR: Micuț Traian.
![]()
A urmat depunerea jurământului șefului administrației publice locale, Doru Smădu. A făcut-o cu voce fermă, dând dovadă de o bună stăpânire de sine, deşi se putea bănui că era totuşi emoţionat. Cea care a trăit momentul solemn cu cea mai mare intensitate a fost, fără îndoială, soţia sa, care-l privea, din apropiere, cu admirație.
Speech-ul primarului a fost structurat într-o scurtă recapitulare a trecutului mandat şi o proiecţie asupra a ceea ce se doreşte a fi cel care abia începe:
"Vă mulțumesc pentru prezență, domnule prefect, știu că sunteți foarte ocupat, dar, ca de fiecare dată, v-ați făcut timp pentru comuna Domnești. Exact acum 4 ani, la aceeași oră, depuneam primul meu jurământ de primar, iar domnul prefect a vrut neapărat să programăm evenimentul după aceleași repere...
Acum 4 ani, primul meu jurământ venea după un mandat de viceprimar, în care am învățat foarte multe. Ca atare, alături de fosta echipă - pentru că eu fără echipă nu pot face nimic - am adus pentru această comunitate aproximativ 11 milioane de euro! Ce-mi doresc de la noul mandat este să nu aduc 1 leu mai puțin! Mai mult, cu ajutorul lui Dumnezeu, sper să aduc, dar nu mai puțin...
![]()
Am toată convingerea că cineva, acolo sus, ne iubește - și nu mă refer doar la Divinitate - și așa cum ne-a ajutat până cum, o va face în continuare. Asta pentru că facem ceea ce trebuie pentru oamenii din comuna noastră. Aici, toți angajații primăriei trebuie să lase orgoliile sau partidele la o parte pentru că datorită oamenilor ne aflăm în acest loc, iar noi le-am făcut niște promisiuni și trebuie să ni le respectăm. Vă mulțumesc fiecăruia în parte și vă promit că peste 4 ani ne vedem tot aici!", a transmis, cu emoții și optimism, primarul Doru Smădu.
![]()
Prefectul județului Argeș, Dragoș Predescu, a adresat, de asemenea, câteva cuvinte în fața celor prezenți.
"Vă mulțumesc că v-ați adunat astăzi aici și vreau să vă felicit pe fiecare dintre dumneavoastră, cei aleși pe 9 iunie. Domnule primar, vă felicit pentru realegerea în funcție! Cred că, începând de astăzi, discuția dumneavoastră trebuie axată pe comunitate, așa cum a fost de fiecare dată.
Deși reprezentați culori diferite de partid, atunci când intrați în această sală și luați decizii acestea sunt pentru o comunitate întreagă și gândul trebuie să vă fie la oameni, nu la interesul de partid.
Doamnă viceprimar, vă mulțumesc pentru tot ceea ce ați făcut, pentru că sunteți o fire dibace, alături de domnul primar, sunteți un om extraordinar, muncitor, tenace, un adevărat sprijin pentru domnul Smădu. Vă felicit pentru dăruire și pentru tot ce ați făcut pentru domnișani", a declarat prefectul Dragoș Predescu.
![]()
ARGEȘ EXPRES urează succes noului legislativ local și își manifestă încrederea că la sfârșitul celor 4 ani de mandat, având în vedere valoarea actualului Consiliu Local, Domneștiul va prospera, continuându-și dezvoltarea durabilă și echilibrată!
