1 Decembrie măreț, pe Vâlsan, la Brăduleț!

Prima zi de iarnă este cea în care românii de pretutindeni sărbătoresc Ziua Națională a României, cel mai important moment din istoria românilor. În urmă cu 104 ani, la 1918, la Alba Iulia a avut loc Marea Adunare ce a votat unirea Transilvaniei cu România, și a consfințit ceea ce numim azi România Mare.

Această sărbătoare de mare însemnătate a fost marcată și la Brăduleț, iar programul a cuprins următoarele: ora 11.30 - Sfânta Slujbă "Te Deum"; 12.00 - Paradă militară și tradițională; 12.30 - Program artistic; 16.30 - Decernare premii și cadouri tuturor participanților!
Evenimentul a fost organizat de Asociația Cultural Creștină Aripi de Înger, în parteneriat cu Primăria și Consiliul Local Brăduleț, CJRAE și Brădet Lactate. Ateliere creative pentru copii: țesut, lut, pictură, muzică și voie bună, mâncare tradițională și produse locale - toate acestea au fost ingredientele perfecte pentru reușita deosebitului eveniment.

Programul artistic i-a avut ca protagoniști pe: Daria Ninu, Formația de țiterași și fluierași din Galeșu, Ileana Machidon, Denisa Maria Ghițoiu, Ansamblul Topologul, Dalia Elena Cosmescu, Clubul copiilor Curtea de Argeș, Rebecca Daniela Voicu, Doruri de câmpie Hârsești.
Evenimentul a avut mare priză la public, având în vedere că au participat sute de localnici, de la copii la bunici, îmbrăcați în port tradițional, care au adresat mulțumiri nemărginite primarului Florin Iordache pentru implicare și dedicare.

Domnia sa este un patriot convins care dorește să transmită și noii generații valorile, tradițiile și obiceiurile naționale strămoșești. Alături de frumoasa sa familie: soție și cei doi copii, s-a bucurat din plin de voia bună pe care a adus-o această sărbătoare. Ulterior, edilul șef a transmis cetățenilor minunatei comune de pe Valea Vâlsanului, următorul mesaj:

"1 Decembrie marchează un moment istoric extrem de important, dar mai presus de toate, 1 Decembrie reprezintă ziua în care noi toți trebuie să reflectăm asupra ideii de unitate, solidaritate și iubire față de țara în care ne-am născut și în care trăim. Poate de multe ori considerăm că țara nu ne oferă cât ne-am dori. Dar trebuie să o respectăm și să fim conștienți că toți suntem parte din ea. Fiecare dintre noi trebuie să aducă schimbarea sau acel <<mai bine>> pe care ni-l dorim. Brădulețul este o bucățică din România, împreună trebuie să ne implicăm să fim o comunitate unită, pentru că doar așa vom reuși să contribuim la dezvoltarea acestei comune și implicit, la dezvoltarea țării în care trăim! Uniți suntem o forță! Mesajul și îndemnul meu pentru voi toți, în această zi cu o semnificație deosebită, este să ne unim, să ne autodepășim și să ne implicăm, ca acestă comună să se dezvolte și să reflecte idealul spre care tindem. LA MULȚI ANI, ROMÂNIA! LA MULȚI ANI TUTUROR!".
