Proiect pe fonduri europene pentru ca elevii şi profesorii din municipiu să deruleze mai uşor şcoala online

Joi, la Primăria Curtea de Argeş a fost convocată o şedinţă de îndată, având ca principal punct proiectul de hotărâre privind "Asigurarea accesului elevilor din municipiul Curtea de Argeş la procesul de învăţare în mediul online în contextul evitării răspândirii infecţiei cu virsulu SARS-Cov2". Înainte, însă, a fost necesară prezentareaa proiectului de hotărâre legat de actualizarea strategiei de dezvoltare locală durabilă a municipiului Curtea de Argeş în perioada 2014-2020 a fost adoptat în unanimitate. Menţionăm că acest lucru trebuie făcut ori de câte ori intervine un proiect pe fonduri europene care iniţial nu a fost pus în discuţie. În cazul de faţă, este vorba despre învăţământul online. Concret, se doreşte depunerea unei cereri de finanţare pentru un nou proiect pe fonduri europene ce vizează în mod exclusiv unităţile de învăţământ din municipiu. Acesta va permite achiziţionarea de tablete, laptopuri şi table inteligente pentru elevii şi cadrele didactice de la şcolile din Curtea de Argeş. În cadrul şedinţei, informaţiile despre proiect au fost oferite de juristul Janina Zarioiu, care a vorbit despre identificarea grupurilor-ţintă şi stabilirea necesarului de produse. Potrivit acesteia, fiecare clasă va fi dotată cu laptop la catedră, tablă interactivă şi router wireless, iar elevii vor primi câte o tabletă. Scopul este acela de facilitare a derulării cursurilor în varianta online. Cât priveşte suma, valoarea proiectului este de 7 milioane de Euro, însă ghidul solicitantului stabileşte deja care sunt preţurile eligibile pentru fiecare produs în parte...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
