Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
vineri 26 iunie 2026 16:37

Primarul Doru Ion Smădu şi noii consilieri locali din Domneşti au depus jurământul


Vineri, 23 octombrie, în jurul orei 12.30, la Primăria Domneşti, într-un cadru restrâns determinat de contextul epidemiologic, a avut loc învestirea noului edil al comunei, Doru Ion Smădu, şi constituirea noii echipe de consilieri locali. La eveniment a participat prefectul de Argeş, Emanuel Soare, reprezentantul Guvernului în teritoriu, însoţit de liderul PNL Argeş, Adrian Miuţescu. Ceremonia publică a debutat cu o scurtă slujbă religioasă - oficiată de un impresionant sobor de preoţi - după care s-a intonat Imnul de Stat al României, fiind condusă de către secretar și, apoi, de către decanul de vârstă al aleșilor locali, Nicolae Hirică, împreună cu cei mai tineri dintre aceştia - Andrei Avramescu şi Ovidiu Nicuţ. Primarul Smădu a depus jurământul alături de cei 12 membri ai noului Consiliu Local Domneşti. Acesta este compus din 5 consilieri din partea PSD, 4 de la PNL, unul din cadrul USR Plus, un altul independent, iar PMP are, de asemenea, un reprezentant. Demn de remarcat este faptul că 6 dintre aceștia sunt debutanți. Iată, mai exact, componenţa Consiliului Local Domneşti: Andrei Avramescu - PSD; Nicolae Crăciun - PSD; Elena Florea Luminiţa - PNL; Bogdan Grigore - USR Plus; Nicolae Hirică - PSD; Nicolae Iacob - PNL; Mihai Lixandru - PNL; Ovidiu Nicuţ George - independent; Alexandru Petriţa - PMP; Bogdan Tomiţă Pulpea - PNL; Gheorghe Susală - PSD şi fostul edil domnișan, Ion Gabriel Zăvoianu - PSD, căruia n-am putut să nu-i surprindem eleganța avută pe întreaga durată a predării mandatului, atât în momentele de așteptare a delegației de la Prefectură, cât și din timpul ceremoniei de învestire, acesta aplaudându-și fără ironie succesorul. La final, primarul Doru Ion Smădu a adresat un mesaj celor prezenţi dar şi alegătorilor comunei. "Mulţumesc lui Dumnezeu pentru tot ce a făcut pentru noi, le sunt recunoscător oamenilor care mi-au acordat încrederea, dar şi familiei mele pentru susţinere. Sper să nu-i dezamăgesc! Iar pe cei care nu au avut încredere în mine, îmi doresc să reuşesc să-i aduc alături de mine... Cu ajutorul lui Dumnezeu vom face împreună lucruri frumoase şi importante pentru comuna Domneşti. Aşa să ne ajute Dumnezeu!", a fost mesajul noului edil, Doru Ion Smădu.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

 
Pin It