Băiculeşti - Luptă "la baionetă" pentru postul de viceprimar

Alegerile locale desfăşurate recent au dat câştig de cauză taberei PSD. Primarul Niculaie Dragnea a obţinut încă un mandat, dar şi 7 locuri în Consiliul Local, în care au mai intrat 6 reprezentanţi ai PNL şi 2 de la PRO România. În aceste condiţii, stabilirea persoanei care va fi viceprimar al comunei în următorii 4 ani s-a complicat, întrucât tabăra primarului ar mai avea nevoie de un vot, iar cea liberală, condusă de către Costel Voica, de două. Reprezentanţii pe care PSD i-a validat să ocupe locurile de consilieri locali sunt viceprimarul în funcţie Vasile Neculcea, Georgeta Deaconu, Adrian-Constantin Derviş, Ion Roşoiu, Dan Anghel, Claudiu-Mihai Curteanu şi Constantin Ninu. Chestionat pe această temă, primarul Niculaie Dragnea ne-a declarat la modul realist următoarele: "Aşa cum am spus mereu şi am dovedit-o prin fapte, eu voi colabora cu orice viceprimar care se pune cu adevărat în slujba comunităţii. Deci, nu mă voi implica direct în lupta pentru alegerea persoanei ce va ocupa acest post. Este problema candidaţilor să-şi facă majoritatea simplă care le-ar asigura victoria. Totuşi, voi uza de prevederea din noul Cod administrativ şi voi formula prima propunere, nominalizându-l pe viceprimarul Vasile Neculcea, cu care am lucrat foarte bine în mandatul ce se va încheia în zilele următoare. Dacă nu va obţine cele 8 voturi necesare, vom trece la faza următoare, cu candidaţii stabiliţi de cele trei partide din legislativ. Votul va fi secret, conform procedurilor legale... Precizez însă că nu este obligatoriu ca în şedinţa de constituire a noii administraţii publice locale să fie ales şi viceprimarul".
Din informaţiile "pe surse", viceprimarul încă în mandat, Vasile Neculcea (PSD), îi va avea contracandidaţi pe Daniel Maria (PNL) şi pe Constantin Botan (PRO România). Decizia finală se va da prin votul colegilor din legislativ. Un motiv de reflecţie poate fi dat de faptul că în mandatul 2016-2020, locurile de consilieri locali s-au împărţit între PSD (7), PNL (4), ALDE (3) şi UNPR (1). Pentru viitorul mandat au dispărut din Consiliul Local Băiculeşti reprezentanţii ALDE şi UNPR, iar locurile acestora s-au împărţit egal între PNL şi PRO România.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
