Domneşti: PSD şi PNL şi-au validat consilierii locali!

Cele mai puternice filiale locale de partid din comuna de pe Valea Râului Doamnei au decis în şedinţe separate componenţa grupurilor de aleşi locali cu care vor funcţiona în mandatul 2020-2024. După cum se ştie, PSD a pierdut postul de primar deţinut de Ion Gabriel Zăvoianu, dar a câştigat un loc în plus în legislativ faţă de PNL, care a dat noul primar, pe Ion Doru Smădu. Configuraţia viitorului legislativ va avea 6 aleşi locali PSD, 5 PNL, 1 PMP şi 1 USR-PLUS. Faţă de consiliul ce-şi va încheia activitatea la validarea celui nou, PSD are un minus de 2 consilieri şi PNL un plus de 1. Din cel viitor a dispărut PAM, care în perioada 2016-2020 a avut un consilier local. Cei 6 aleşi validaţi de organizaţie pentru a depune jurământul la constituire, comunicaţi de primarul încă în funcţie, sunt următorii: Ion Gabriel Zăvoianu, Ovidiu Nicuţ, Gheorghe Şuşală, Nicolae Crăciun, Nicolae Hirică şi Andrei Avrămescu. Primarul proaspăt ales, Ion Doru Smădu, ne-a comunicat componenţa echipei liberale care-l va sprijini, după cum urmează: Tomiţă Bogdan Pulpea, Luminiţa Elena Florea, Mihai Lixandru, Nicolae Iacob şi Saviana Tudorache.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
