Câţi aleşi municipali vor fi "lăsaţi la vatră" în viitorul mandat?...

Aceasta este întrebarea de-a dreptul existenţială pentru cei vizaţi. După alegerile locale din anul 2016, componenţa Consiliului Local Curtea de Argeş a fost următoarea: Gabriel Jubleanu (care a fost ales viceprimar), Ştefan Dumitrache, Anca Răduţu-Babeţ, Viorel Popescu, Ana Maria Rovenţa, Gheorghe Andreescu, Maria Dicu, Răzvan Bădescu şi Loredana Stancu (PSD), Cristian Mitrofan, Mădălin Marinescu, Doru Georgescu şi dr. Jean Chefani (PNL), Ion Şerban, Marius Deaconu şi Ionel Păunescu (PAM), Gheorghe Molea şi Emelian Oreviceanu (ALDE) şi Bogdan Alexandru Dabija (UNPR). Dintre aceştia, primul care a renunţat a fost venerabilul medic Jean Chefani, care le-a spus colegilor - cu umorul său nedezminţit de ardelean - să nu mai conteze pe dumnealui pentru viitorul mandat şi şi-a retras cu demnitate pretenţiile la o nouă candidatură. Din păcate, după alegerile locale, a trecut la cele veşnice. Dumnezeu să-l odihnească!...
În campania electorală, din motive mai mult sau mai puţin obiective s-au înregistrat anumite transferuri politice. Astfel, Gheorghe Andreescu a demisionat din PSD, a fost suspendat din calitatea de ales local şi a candidat la postul de primar şi la consiliu alături de echipa prof. Gheorghe Molea, la ALDE, formaţiune politică perdantă, căci va dispărea din structurile alese ale administraţiei municipale pentru viitorul mandat. La rându-i, Emelian Oreviceanu a ales PER, a candidat la postul de primar şi la legislativul local, dar a rămas şi dumnealui pe dinafară. La fel s-a întâmplat şi cu Bogdan Alexandru Dabija, nevoit să treacă de la UNPR, care a declarat forfait la recentele alegeri locale, la Partidul Neamul Românesc. Ion Şerban şi Marius Deaconu au părăsit PAM-ul pentru PSD, ca şi Ionel Păunescu, pentru PRO România, şi toţi vor fi prezenţi şi în viitorul legislativ. Ana Maria Rovenţa şi Maria Dicu nu s-au mai regăsit - cel puţin în primă fază - pe locuri eligibile la PSD şi acum aşteaptă să vadă ce se mai întâmplă cu colegii plasaţi pe locurile ce le oferă mandate. Informaţii pe surse spun că preşedintele Consiliului de Administraţie de la S.C. AQUATERM S.A. ar fi renunţat la Consiliul Local Curtea de Argeş. De asemenea, zvonurile conform cărora ar fi fost în primejdie şi locul de ales local al viceprimarului încă în mandat, Gabriel Jubleanu, s-au confirmat şi, după două şedinţe de partid, a fost invalidat şi nu va mai face parte din grupul aleşilor locali ai PSD din viitorul mandat. Motivaţia deciziei se pare că ţine de faptul că n-ar fi avut o prestaţie mulţumitoare pentru colegi în campania electorală... În aceste condiţii, s-au creat nişte locuri pentru cei plasaţi mai jos pe lista partidului. Cert este faptul că la ora la care se scriau aceste rânduri era sigură dispariţia din Consiliul Local Curtea de Argeş a 7 aleşi din trecutul mandat, prin votul electoratului din 27 septembrie 2020: Gabriel Jubleanu, Ana Maria Rovenţa, Gheorghe Andreescu, Maria Dicu, Gheorghe Molea, Emelian Oreviceanu şi Bogdan Alexandru Dabija. Vă vom ţine la curent cu situaţia exactă în ediţiile următoare ale ziarului nostru!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
