Unitatea opoziţiei se va confirma sau se va infirma la alegerea viceprimarului municipiului

După cum v-am informat deja săptămâna trecută, PNL Curtea de Argeş l-a desemnat pe vicepreşedintele Mădălin Marinescu pentru a purta discuţii cu opoziţia din Consiliul Local Curtea de Argeş pentru a "sufla" de sub nasul PSD-ului postul de viceprimar. Mai direct spus, obiectivul ar putea fi atins doar în condiţiile în care toţi cei 10 aleşi locali care nu sunt la PSD s-ar coaliza într-o opoziţie solidă şi ar vota un singur candidat acceptat atât de cei de la PNL, cât şi de cei de la USR-PLUS, PMP şi PRO România. Încă de săptămâna trecută s-au purtat mai multe runde de discuţii şi negocieri între părţi, însă nu se poate spune că s-a netezit calea spre o înţelegere fermă. Cu siguranţă, Ştefan Dumitrache, candidatul PSD la viceprimar, nu este prea iubit de Daniel Petrescu (PMP), după clinciurile pe care le-au avut în legislativ în ultimii ani, dar nu se poate spune cu certitudine cui îi va da cele 2 voturi ale sale. Dacă este adevărat ceea ce se spune că, la Piteşti, PNL şi PMP au bătut palma pentru o colaborare, ar fi posibil să-i dea voturile lui Marinescu. Atunci devin şi mai preţioase cele 3 voturi de la USR-PLUS şi unicul vot de la PRO România. Şi asta pentru că, dincolo de promisiuni şi de alte bârfe vehiculate, există anumite interese ferme, obligaţii morale generate de prietenii şi nu numai, astfel că incertitudinea va plana probabil până la constituirea noului legislativ municipal, atunci când se va alege viceprimarul.
Liberalii sunt cei mai versaţi în negocieri de acest gen, dar cei ce se bazează pe precedente gen reuşita din 2008 s-ar putea înşela. Foarte adevărat, atunci primarul pesedist Nicolae Diaconu a ajuns să-l aibă ca viceprimar pe liberalul Costinel Vasilescu, nu pe colegul Constantin Panţurescu! Dar superoptimiştii liberali nu trebuie să uite că Diaconu agrea ideea colaborării cu Vasilescu şi, mai ales, că acum nu mai este implicat în "mecanism" regretatul om de afaceri Nicolae Derviş! Totuşi este de aşteptat ca liberalii, dacă se vor convinge că n-au şanse cu candidatul lor, Mădălin Marinescu, să cedeze diplomatic voturile către Bogdan Marina (USR-PLUS). Această mişcare inteligentă, nu disperată cum deja o caracterizează unii, ar oferi posibilitatea certă a unei colaborări strânse între cele două formaţiuni politice în legislativ, ceea ce ar putea face viaţă grea pesediştilor în viitorul mandat. Ca bonus, peneliştii ar fi scutiţi de umilinţa unei noi înfrângeri, dacă altcineva decât candidatul propriu n-ar câştiga postul de viceprimar. Totuşi, este posibil ca viceprimarul să nu fie ales dintr-un singur tur, deoarece nu este exclus să depună candidaturi toate formaţiunile din legislativ şi să nu se ajungă la 10 voturi pentru vreunul dintre aspiranţi. Oricum am lua-o, deocamdată totul este posibil şi nu se poate exclude vreo variantă în acest calcul al probabilităţilor!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
