Dragoş Boncea a legitimat Alianţa Naţional Ţărănistă la Poienarii de Argeş!

Primarul care în 2012 câştiga mandatul din postura de candidat PDL împotriva valului USL, ca şi Virgil Baciu, la Corbi, a obţinut pentru a treia oară dreptul de a conduce comuna natală pe drumul dezvoltării durabile. Ostracizat de PNL pentru că s-a plasat printre puciştii care voiau să-l dea jos pe Miuţescu încă de anul trecut, ca şi prietenul său, Virgil Baciu, Dragoş Boncea a ales să candideze pe lista unui partid ce nu conta în Argeş sau pe scena politică naţională. Mişcarea sa a generat mult mediatizatul scandal de la Poienarii de Argeş, la depunerea dosarelor de candidaturi cu semnăturile de susţinere, care face acum obiectul unei cercetări penale. Dragoş Boncea a câştigat alegerile locale şi a legitimat ANŢ în Argeş, cel puţin. Pentru postul de primar a obţinut vreo 509 voturi, căci Poienarii de Argeş este o comună mică. Contracandidatul său, Constantin Mateescu, a adunat cam 59 de voturi, deci vorbim despre o victorie categorică a neofitului ţărănist. De remarcat ar fi faptul că PNL, care a avut primar şi majoritatea zdrobitoare în legislativul local trecut, a trecut în planul secund al politicii locale. Consolarea poate veni din faptul că a reuşit să fie la egalitate cu PSD, ambele având câte 1 loc de consilier local, în timp ce ANŢ-Boncea a obţinut restul de 7! Faptul în sine ne scuteşte de comentarii inutile!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
