Candidatura lui Ştefan Dumitrache pentru postul de viceprimar la Curtea de Argeş a fost validată în unanimitate!

Vineri, în 2 octombrie, s-a desfăşurat o şedinţă a conducerii PSD Curtea de Argeş în care preşedintele, primarul reales Constantin Panţurescu, a făcut o scurtă analiză a campaniei electorale şi a rezultatelor alegerilor locale. După cum se ştie, acestea au fost câştigate de candidaţii partidului celor trei roze roşii atât la postul de primar, cât şi la legislativ, unde a obţinut 9 locuri de consilieri locali din totalul de 19. PNL a punctat cu 4 aleşi locali, USR-Plus cu 3, PMP cu 2 şi PRO România cu 1. În aceste condiţii, în şedinţa conducerii organizaţiei municipale a PSD de vineri, "cestiunea arzătoare la ordinea zilei" era stabilirea candidatului propriu la postul de viceprimar. Iar acesta a fost actualul manager al Muzeului Municipal, Ştefan Dumitrache, cel care a fost votat în unanimitate de către colegi. Conform prevederilor legale în vigoare, acest post revine consilierului local validat care obţine majoritatea simplă prin votul secret al colegilor din legislativ. La Curtea de Argeş ar fi nevoie de 10 voturi. În mod evident, cel mai uşor poate realiza scorul necesar Dumitrache, căruia i-ar mai trebui un vot. Asta cu condiţia ca nu cumva vreun coleg să "calce strâmb" şi să voteze un contracandidat. Ceea ce este mai greu de crezut cât timp şef este Panţurescu!... Oricum, misiunea lui Dumitrache nu este deloc uşoară, căci orgoliile şi nevoile de salvare a onoarei politice sunt enorme şi în celelalte tabere. Tocmai de aceea lupta pentru postul de viceprimar al Primului Oraş Regal al României se anunţă destul de pasionantă!...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
