Primarul Doru Panţeru: "M-a impresionat până la lacrimi încrederea pe care mi-au acordat-o oamenii din Ciofrângeni!"

Aceasta a fost declaraţia primarului care a obţinut în 27 septembrie al şaselea mandat consecutiv. Localnicii i-au răsplătit astfel bunele rezultate obţinute de administraţia pe care o conduce, care a reuşit să scoată comuna de pe Topolog la lumină printr-o muncă încordată şi deseori destul de dificilă. Ambiţia lui Doru Florin Panţeru a fost ca împreună cu viceprimarul Gheorghe Manga să obţină din prima majoritatea în legislativ pentru echipa PSD, pentru a da stabilitatea guvernării locale pe care a instituit-o şi, totodată, garanţia continuării implementării proiectelor de dezvoltare a infrastructurii. Lupta sa pentru păstrarea mandatului n-a fost una foarte complicată, deoarece l-a avut de înfruntat doar pe reprezentantul PNL, Daniel Ghiţă. La Consiliul Local Ciofrângeni si-au înscris reprezentanţi, pe lângă PSD şi PNL, cei de la PRO România, dar şi independentul Victor Matei. Decizia finală a stat în votul celor ce s-au prezentat la urne din totalul de 1.942 cetăţeni cu drept de vot înscrişi, care şi-au exprimat voinţa la urnele montate în secţiile de la Ciofrângeni, Burluşi şi Lacuri. De reţinut ar fi faptul că în această localitate prezenţa alegătorilor a fost foarte bună, depăşind media celor înregistrate la precedentele alegeri. Şi, ca un fapt inedit, la Ciofrângeni nu s-a solicitat urna mobilă! "În 27 septembrie am primit o formidabilă lecţie de viaţă dată de oameni în vârstă care n-au mai părăsit bătăturile caselor lor de ani de zile. Dumnealor n-au solicitat urna mobilă, dar au cerut aparţinătorilor să-i aducă să voteze în secţiile unde erau arondaţi. Judecând după voturile pe care le-am adunat pentru postul de primar, cele mai multe mi-au fost acordate mie. M-a zguduit faptul că o femeie vârstnică a venit să mă pupe, zicându-mi că nu mai ieşise din casă de vreo 3 ani de zile şi că acum n-a mai recunoscut centrul comunei Ciofrângeni. Pur şi simplu mi-au dat lacrimile când mi-a zis: <<Maică, am crezut că sunt la oraş!...>> Să vă mai spun că la secţia de la Lacuri a votat un bătrân care a depăşit 94 de ani?... Oricum, scorul de circa 90% obţinut la primar şi consiliu mă obligă să fac şi mai mult, căci oamenii au aşteptări mari de la mine şi de la echipă, deci n-avem dreptul să-i dezamăgim. Şi nici nu se va întâmpla în premieră aşa ceva!", ne-a mărturisit primarul reales Doru Panţeru.
Acesta a câştigat al şaselea mandat de şef al administraţiei publice locale cu 911 voturi, la mare distanţă de unicul adversar, liberalul Daniel Ghiţă, care n-a adunat 200. În Consiliul Local Ciofrângeni, PSD deţine majoritatea absolută cu 9 aleşi locali, iar PNL va face opoziţie cu doar 2. "Situaţia actuală ne permite să păstrăm echipa care a funcţionat foarte bine în mandatul 2016-2020, astfel că viceprimar va fi tot Gheorghe Manga. Aşa am declarat încă de anul trecut şi aşa va rămâne! Şi asta nu pentru că la mine pe unde iese vorba iese şi sufletul - cum spun bătrânii satului nostru - dar ţinem să păstrăm o echipă care a funcţionat perfect!", a concluzionat primarul Panţeru.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
