Soare a "răsărit" din nou pe bolta Prefecturii Argeş!

Guvernul a decis zilele trecute o serie de numiri importante în judeţele în care PSD a câştigat şefia consiliilor judeţene. Astfel, mai mulţi candidaţi la această funcţie au revenit în scaunele de prefecţi. Executivul a decis, prin hotărâri, numirea de noi prefecţi în judeţele Mehedinţi, Argeş şi Bistriţa-Năsăud. Astfel, Cristinel Pavel a fost numit prefect al judeţului Mehedinţi, înlocuind-o în funcţie pe Doina Dobre, care a fost eliberată din funcţia de prefect de Mehedinţi şi a fost desemnată ca subprefect al aceluiaşi judeţ. De asemenea, Nechita-Stelian Dolha a fost numit prefect al judeţului Bistriţa-Năsăud. Totodată, Emanuel Soare a fost numit prefect al judeţului Argeş. După numărarea parţială a voturilor, candidaţii PSD la şefia C.J. Argeş şi la cea a municipiului reşedinţa de judeţ conduc detaşat la numărul de voturi. Rezultatele parţiale arată că Ion Mînzînă este noul preşedinte al Consiliului Judeţean Argeş. Candidatul PNL, Emanuel Soare, îl urmează la o diferenţă semnificativă, dacă analizăm cum arată situaţia în secţiie pentru care s-au numărat deja voturile. La Primăria Piteşti, candidatul PSD, Cristian Gentea, are un avans considerabil faţă de principalul contracandidat, Sorin Apostoliceanu (cel care a plecat din tabăra social-democraţilor pentru a candida alături de PNL). Emanuel Soare are o carieră de cadru didactic la Facultatea de Ştiinţe ale Educaţiei, Ştiinţe Sociale şi Psihologie din cadrul Universităţii din Piteşti, din 2016 fiind Prorector pentru Relaţii Internaţionale al acestei instituţii de învăţământ superior. Este autor sau co-autor al mai multor cărţi, are un doctorat în Ştiinţele educaţiei obţinut în 2008 la Universitatea Pedagogică de Stat "Ion Creangă" din Chişinău, Republica Moldova şi un Certificat of Tutor’s Training obţinut în acelaşi an la Universität Stuttgart, Institute for Educational Science and Psychology, Department of Vocational and Economic Education, Stuttgart, Germania. CV-ul său arată că a fost manager de proiect în numeroase proiecte pe fonduri europene. În luna ianuarie a acestui an a devenit inspector clasa I grad profesional superior, Serviciul Stabiliri Prestaţii, Casa de Pensii a Municipiului Bucureşti, iar o lună mai târziu a fost numit prefect al judeţului Argeş, funcţie din care a demisionat pentru a candida pentru şefia Consiliului Judeţean.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
