Noua senzaţie din politica argeşeană: Alina Ancuţa Baciu, primarul ales la Corbi!

Tânăra în vârstă de 24 de ani a produs o uriaşă surpriză pentru cei care n-o cunoşteau şi nu-i intuiau potenţialul, preferând s-o numească "fata lui tata" Virgil Baciu. Alina Ancuţa a strâns în jurul ei o echipă de tineri care a cucerit inimile localnicilor din Corbi prin inteligenţa, entuziasmul şi capacitatea de a trezi speranţa de şi mai bine. Munca "grădiniţei" - cum au numit-o peiorativ adversarii - a dat roade excelente la vot. Alina Ancuţa Baciu (PMP) a câştigat postul de primar la o diferenţă zdrobitoare faţă de adversari. Ea a obţinut 895 de voturi, iar reprezentantul PSD, Constantin Mogaru, 515. Pe locurile următoare s-au clasat Marius Anghel (PRO România, 339 voturi), viceprimarul în funcţie, Dan Aldea (PNL, 260), Ion Cârstoiu (USR-PLUS, 30). Distribuţia locurilor în consiliul local s-a făcut în funcţie de forţa "locomotivelor politice", după cum urmează: PMP (5); PSD (3); PNL şi PRO România (câte 2) şi independentul Gheorghe Moroiu. În aceste condiţii, lupta pentru postul de viceprimar de Corbi se anunţă la fel de tensionată ca şi în 2016...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
