Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
vineri 26 iunie 2026 18:06

Liberalul Gabriel Popa a obţinut al doilea mandat de primar la Albeştii de Argeş!

Deşi lupta n-a fost deloc uşoară, primarul în funcţie a confirmat rezultatul din urmă cu patru ani, atunci când din postura de viceprimar l-a învins pe primarul în mandat, Vasile Sava (PSD). Anul acesta i-a venit lui rândul să fie înfruntat de viceprimarul Nicolae Scarlat, care trecuse de la ALDE la PRO România. Locuitorii comunei însă i-au acordat încredere primarului Popa şi i-au încredinţat al doilea mandat consecutiv, acordându-i peste 900 de voturi, pentru a duce la bun sfârşit proiectele aflate în derulare sau pe cele anunţate pentru perioada 2020-2024. Pe locurile următoare s-au clasat Nicolae Scarlat, Vasile Sava (PSD) şi Răzvan Udrescu (PMP). În legislativ vor avea reprezentanţi PNL (8 consilieri locali, ceea ce înseamnă că poate avea şi viceprimar propriu), PRO România (4), PSD (2) şi PMP (1). Îngrijorătoare pentru liderii de la Piteşti poate fi căderea liberă a social-democraţilor. Despre ALDE nu se poate spune ceva, pentru că încă aşteaptă SMURD-ul (politic) pentru resuscitare...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It