Ion Doru Smădu (PNL): "Oamenii au votat pentru un Domneşti european, condus de un domnişan adevărat!"

Aceasta a fost declaraţia pe care ne-a dat-o în exclusivitate primarul ales în 27 septembrie. Ion Doru Smădu a repetat practic sloganul sub care şi-a desfăşurat întreaga campanie electorală şi care, în final, i-a adus victoria. Şi la Domneştii de Argeş, o mare parte dintre cei 2.608 cetăţeni cu drept de vot s-au prezentat duminica trecută la urnele instalate în cele două secţii de la Casa de Cultură din centrul comunei pentru a stabili componenţa viitoarei administraţii publice locale. Bătălia electorală a fost una destul de aprigă, dusă între 5 formaţiuni politice care au propus candidaţi la postul de primar - Ion Gabriel Zăvoianu (PSD, primar în funcţie), Ion Doru Smădu (PNL, viceprimar în mandat), Bogdan Grigore (USL-PLUS), Maria Bărboiu (PRO România) şi Alexandru Petriţa (PMP) - şi tot atâtea la cele 13 posturi de consilieri locali. În mandatul ce se va încheia zilele acestea, locurile din legislativ au fost ocupate de 8 reprezentanţi ai PSD, de 4 de la PNL şi de unul singur de la PAM.
Clasamentul în cursa electorală pentru postul de şef al administraţiei publice locale stabilit prin voturile liber exprimate de către cetăţeni a fost următorul: 1. Ion Doru Smădu; 2. Ion Gabriel Zăvoianu; 3. Bogdan Grigore; 4. Alexandru Petriţa; 5. Maria Bărboiu. Cele 13 locuri din legislativ au fost astfel distribuite: PSD - 6, PNL - 5, USR-PLUS - 1 şi PMP - 1.
"Noi am venit cu o alternativă viabilă la actuala administraţie publică locală. Obiectivele propuse alegătorilor sunt realiste, realizabile. Ele au fost generate de lipsurile constatate şi au fost gândite astfel încât priorităţile agendei noastre să vină în întâmpinarea celor ale cetăţeanului. Ne vom lupta în mandatul care vine pentru creşterea siguranţei vieţii fiecărui domnişan şi pentru a-i pune la dispoziţie atributele civilizaţiei adevărate, pe care le aşteaptă de ani de zile. Pentru a reuşi, ne-am propus un real parteneriat cu cetăţenii în slujba cărora ne aflăm. Şi nu vom abdica de la acest concept! Vom promova totala transparenţă în ceea ce priveşte cheltuirea banului public şi vom pune această instituţie cu toate serviciile din subordine la dispoziţia comunităţii care o plăteşte. Suntem cu toţii oameni serioşi, ştim ceea ce avem de făcut şi vom face întocmai şi la timp ceea ce trebuie, în deplin respect al legilor în vigoare, chiar dacă unele măsuri nu le vor pica deloc bine unora sau altora. Ne-am prezentat încrezători la judecata dreaptă a domnişanilor şi ne vom supune deciziei votului! Acum vom căuta să identificăm cea mai bună formulă de echilibru în legislativ, care să asigure cu adevărat o gospodărire eficientă a treburilor comunei. Noi ne vom concentra pe administraţie, trecând politica în plan secund", a declarat primarul ales prin voinţa domnişanilor, liberalul Ion Doru Smădu.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
