Rocadă la Tigveni: viceprimarul Smeu i-a luat locul primarului Slătineanu!

După 16 ani în care au funcţionat ca o echipă, a venit şi clipa despărţirii dintre cei doi. Iniţial primarul Doru Dumitru Slătineanu dădea semne că vrea să renunţe la o nouă candidatură şi i-a dat speranţe viceprimarului Constantin Smeu că-i va ceda locul fără luptă. N-a fost să fie, căci s-a sucit şi cel ce s-a considerat înşelat în aşteptările sale a acceptat o candidatură din partea PNL, părăsind PSD-ul. A fost, de fapt o revenire acasă după vreo 8 ani... Aşa s-a ajuns la confruntarea electorală din 27 septembrie, în care pentru postul de edil-şef al comunei au intrat în luptă Doru Dumitru Slătineanu (PSD), Constantin Smeu (PNL) şi Iordache Vasilescu (PRO România). Pe listele electorale permanente la Tigveni au fost înregistraţi 2.704 cetăţeni cu drept de vot. Aceştia au dat verdictul duminică: pentru postul de primar a fost preferat Constantin Smeu! Pe locul doi s-a clasat titularul postului, Doru Dumitru Slătineanu şi pe al treilea, debutantul Iordache Vasilescu. Din cele 13 locuri din legislativul local, 6 au revenit în urma contabilizării voturilor valabil exprimate PNL-ului, 5 PSD-ului şi 2 au mers la PRO România. Singura necunoscută rămâne deocamdată cine va fi viceprimarul comunei Tigveni pentru mandatul 2020-2024. Situaţia se poate lămuri cu ocazia validării mandatelor, atunci când se va constitui legal noua administraţie publică locală. Vom trăi, vom vedea, vom consemna!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
