Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
vineri 26 iunie 2026 19:25

Ecou de alegeri: "Supărarea când îmi vine/ Rup cămaşa de pe mine!..."

Seara zilei de 27 septembrie 2020 a fost una destul de tensionată în sediile de partid din toată ţara. Şi asta pentru că se aşteptau cu sufletul la gură rezultatele campaniei electorale. Până la apariţia primului dintre ele, mulţi şi-au făcut vise de mărire. Pe măsură ce soseau veşti din secţiile de votare, destui se dezumflau. Au fost situaţii în care dezamăgirea a iscat mânia care a rupt zăgazurile stăpânirii de sine. Şi s-au rostit cuvinte grele, acuzatoare, făcându-se uz la sfinţii din calendar. Cei mai discreţi s-au retras la adăpost şi şi-au consumat supărarea în tăcere. Din fericire, în zona Curtea de Argeş n-am avut cazuri tragice, cum s-a întâmplat cu un tip care a făcut infarct şi a murit după ce a avut confirmarea că fusese ales primar pentru a treia oară (comuna Sadova, judeţul Dolj). Unii s-au jurat cu cerul, cu pământul, că vor divorţa de politică, dar a doua zi au intrat din nou în concubinaj cu ea. La noi, în general, atât supărarea, cât şi bucuria s-a consumat decent, în ciuda unor ieşiri ciudate în decor, care mai mult au amuzat decât au speriat...

"Data viitoare poate nu vom mai avea nevoie de campanie electorală!..."

Aşa a sunat concluzia primarului Constantin Panţurescu după ce a avut confirmarea că fusese reales cu cifre zdrobitoare faţă de contracandidaţi ca să conducă administraţia municipală pentru încă un mandat. În faţa privirilor întrebătoare ale colegilor din sediu, s-a explicat la modul laconic care îi este propriu: "Spun asta pentru că atunci vom avea încheiate investiţiile aflate în derulare sau pe punctul de a începe, căci avem finanţările necesare. Cu proiectele pe care le vom mai promova, oraşul nostru va fi boboc şi atunci lumea va fi mult mai mulţumită decât astăzi. Deci, ce rost ar mai avea să-i plictisim pe oameni povestindu-le ceea ce am făcut pentru ei ori cum avem de gând să continuăm?... Văzând că suntem serioşi, de cuvânt, vor avea încrederea că vom continua la fel de bine...".

Deşi învins, Mitrofan a avut voturi mai multe decât PNL!

Liberalul Cristian Mitrofan n-a reuşit să dea lovitura şi să câştige postul de primar nici la a doua încercare. Sigur că faptul nu i-a picat bine, căci contrazicea total optimismul colegilor, fanilor şi simpatizanţilor. Versat în jocul democratic, s-a împăcat cu realitatea poate şi amintindu-şi că bunul său prieten, fostul primar Nicolae Diaconu, reuşise victoria în alegeri la a treia încercare. Asemănările dintre cazurile lor sunt date de faptul că ambii au fost viceprimari mai întâi, dar şi de contabilizarea a două înfrângeri consecutive. Pentru primar, Mitrofan a obţinut 2.110 voturi, iar PNL pentru Consiliul Local Curtea de Argeş, 2.052. Să ne oprim deocamdată aici şi să lăsăm timpul să-şi facă lucrarea trainică.

Ceea ce l-a deranjat cel mai mult în noaptea de 27 spre 28 septembrie au fost anumite ciudăţenii înregistrate la o secţie de votare. "Este vorba despre cea cu nr. 133, de la Centrul de Cultură şi Arte. Acolo s-a prelungit exagerat timpul de încheiere şi de predare a procesului verbal. Şi nu exagerez, căci abia în zorii zilei de luni, 28 septembrie, s-a reuşit performanţa întocmirii acelui document. Ceea ce ne-a şocat a fost faptul că rezultatul votului transmis iniţial de către reprezentantul nostru în secţie era diferit de cel final. Consecinţa: pierdeam un loc de consilier local la redistribuire! Drept urmare, am făcut contestaţie şi aşteptăm rezultatul, ca să ştim şi noi cum stăm cu adevărat", a declarat liderul filialei locale a PNL.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It