Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
vineri 26 iunie 2026 19:28

Constantin Iatagan, primarul reales la Şuici: "Deşi am lipsit doi ani şi jumătate, oamenii au mizat tot pe mine!"

După alegerile locale din anul 2016, PSD a câştigat mandatul de primar prin Constantin Iatagan şi a avut 8 din 11 reprezentanţi în Consiliul Local. Lista acestora a fost completată de câte un reprezentant de la PNL, PMP şi PAM. În urmă cu doi ani şi jumătate, primarul şi viceprimarul în funcţie şi-au pierdut posturile după ce o sentinţă pe care mulţi au caracterizat-o nedreaptă, legată de păşuni, a rămas definitivă. A fost ales un viceprimar cu atribuţii de primar, Constantin Şerban - tot de la PSD - şi dumnealui şi-a dus mandatul până la capăt. Partidul l-a desemnat candidat la postul de primar tot pe Constantin Iatagan. Pentru exerciţiul electoral din 2020, la postul de primar de Şuici s-au înscris 3 candidaţi, respectiv Constantin Iatagan (PSD), Ion Rudeanu (PNL, recrutat de la PSD) şi Claudia Iuliana-Oprescu (PRO România). Aceleaşi formaţiuni politice au înscris liste de candidaţi la posturile de consilieri locali, împreună cu USR-PLUS, PER şi PMP. Pe listele electorale permanente din această localitate au figurat 1.874 cetăţeni cu drept de vot, care s-au prezentat la secţiile din Şuici, Rudeni şi Valea Calului. Ei au optat în 27 septembrie pentru realegerea lui Constantin Iatagan în fruntea administraţiei publice locale. În legislativ, posturile au fost astfel distribuite: PSD 6, PNL 2, PRO România 2 şi PER 1.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It