Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
vineri 26 iunie 2026 19:25

Legislativul municipal a aprobat facilităţi fiscale pentru datornicii la buget

În ultima şedinţă ordinară de legislativ, consilierii locali au aprobat în unanimitate un proiect de hotărâre propus de către primarul Constantin Panţurescu. Acesta a fost depus ca urmare a unui raport de specialitate întocmit în condiţiile prevederilor legale în vigoare de către directorul economic al Primăriei Curtea de Argeş, Gheorghe Florescu. Este vorba despre dispoziţiile art. XVII din OUG nr. 69/2020 modificarea şi completarea Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, precum şi pentru instituirea unor măsuri fiscale. Amintitul proiect de hotărâre viza obligaţiile bugetare restante la data de 31 martie 2020 şi uza de dreptul conferit prin lege, la Capitolul II, respectiv ca autorităţile administrativ-teritoriale să poată anula datoriile, ăn cazul în care se obţinea acordul legislativelor locale.

În cursul dezbaterii proiectului de hotărâre, consilierul local Ion Petre Păunescu a cerut lămuriri asupra categoriilor ce vor beneficia de aceste facilităţi şi, mai ales, despere ce sume ar fi vorba. Ec. Gheorghe Florescu a dat răspunsul solicitat pornind de la realitatea unei baze de restanţe destul de mari incluzând printre datornici atât persoane fizice, cât şi juridice (firme). Acestea au întârzieri la plata datoriilor către bugetul local (impozite pe terenuri, clădiri, mijloace de transport, dar şi amenzi sau decizii de impunere neachitate la sfârşitul lunii martie anului curent. Cei care se aflau în această nedorită postură de datornici, conform prevederilor legii, aveau - în mare parte - aplicate penalităţi de întârziere la plată. Iar pentru a beneficia de facilităţile fiscale propuse, în mod obligatoriu trebuie să depună cereri întocmite în conformitate cu prevederile legilor din domeniu în vigoare înainte de data de 15 decembrie 2020. Directorul economic Florescu n-a putut face o estimare a sumelor în discuţie, deoarece abia după aprobarea proiectului de hotărâre puteau fi depuse acele cereri de scutiri de la plată. După care puteau plăti datoriile fără penalităţi de întârziere, astfel ca bugetul local să recupereze din datorii şi să nu mai fie grevat de sumele neachitate fie de firme aflate în insolvenţă sau faliment, fie de persoane fizice care au omis sau n-au avut posibilitatea să plătească. Anularea datoriilor către bugetul municipal prin facilităţile fiscale luat în calcul prin OUG nr. 69/2020, care a fost dată în condiţiile luptei contra pandemiei de coronavius, ar fi fost de ajutor pentru bugetul local al muncipiului Curtea de Argeş din anul viitor, căci ar fi crescut valoarea sumelor proimite pemntru echilibrarea bugetului local. Primarul Panţurescu, la rându-i, a pledat pentru proiectul de hotărâre propus care putea să se constituie într-un ajutor social pentru persoanele fizice afectate de scăderea veniturilor provocată de pandemie, dar şi pentru firmele care, de asemenea, au avut de suferit anul acesta din aceaşi cauză. "Anul trecut, când aţi aprobat astfel de facilităţi, am funcţionat destul de bine graţie stimulării plăţilor din partea contribuabililor". Votul pe proiectul de hotărâre a fost unanim pentru aprobare, după cum spuneam.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It