Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
vineri 26 iunie 2026 19:27

Care este situaţia epidemiologică în Argeş în prag de începere a şcolilor?...

Ministerul Sănătăţii reaminteşte că în această săptămână vor fi stabilite scenariile privind organizarea activităţii în cadrul unităţilor/instituţiilor de învăţământ în condiţii de siguranţă epidemiologică pentru prevenirea îmbolnăvirilor cu virusul SARS-CoV-2. Pe raza municipiului Curtea de Argeş, rata de incidenţă la 1.000 de locuitori este de 0,34. Iată şi situaţia localităţilor învecinate: Albeştii de Argeş - 0,50; Arefu - 0,43; Băiculeşti - 1,17; Brăduleţ - 0; Cepari - 0,48; Cicăneşti - 0; Ciofrângeni - 0; Corbeni - 0; Corbi - 1,02; Coşeşti - 0; Domneşti - 0,32; Mălureni - 0; Muşăteşti - 0,84; Nucşoara - 0,74; Pietroşani - 0,55; Poienarii de Argeş - 0; Sălătrucu - 0; Şuici - 0,44; Tigveni - 0,29; Valea Danului - 0; Valea Iaşului - 0. Criteriul epidemiologic în baza căruia unităţile/instituţiile de învăţământ stabilesc unul dintre cele 3 scenarii este rata incidenţei cumulate, respectiv numărul total de cazuri noi din ultimele 14 zile raportat la 1.000 de locuitori. Scenariul 1 presupune participarea zilnică a tuturor preşcolarilor şi elevilor în unităţile de învăţământ, cu respectarea şi aplicarea tuturor normelor de protecţie. Scenariul 2 înseamnă participarea zilnică a tuturor preşcolarilor şi elevilor din învăţământul primar, a elevilor din clasele a VIII-a şi a XII-a, cu respectarea şi aplicarea tuturor normelor de protecţie şi revenirea parţială (prin rotaţie de 1-2 săptămâni) a elevilor din celelalte clase de gimnaziu şi liceu, cu respectarea şi aplicarea tuturor normelor de protecţie. Scenariul 3 presupune participarea tuturor preşcolarilor şi elevilor la activităţi/lecţii online. "Fiecare unitate şcolară va decide şi îşi va adapta scenariul la indicaţia DSP-urilor, inspectoratelor şcolare judeţene şi comitetelor pentru situaţii de urgenţă. Susţinem necesitatea începerii activităţii în unităţile de învăţământ şi, atât Ministerul Sănătăţii, cât şi direcţiile de sănătate publică şi INSP sprijinim demersurile pentru demararea noului an şcolar în condiţii de siguranţă epidemiologică", a declarat ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It