Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
vineri 26 iunie 2026 20:41

S-a aprobat o rectificare pozitivă de buget la AQUATERM!

l Consilierul local Ion Petre Păunescu: "- Când vom da apă abonaţilor de pe Tarniţa, Valea Sasului şi Petreşti?"
l Ionuţ Andrei, preşedintele Consiliului de Administraţie: "- Le dăm în fiecare zi!"

Firma aflată sub autoritatea Consiliului Local Curtea de Argeş, care deţine monopolul serviciilor de alimentare cu apă şi canalizare în municipiu, a depus o cerere pentru rectificarea pozitivă a bugetului aprobat pentru anul în curs. Aceasta a fost motivată de creşterea veniturilor estimate iniţial de la 6.682.000 lei la 6.839.000 lei, bani obţinuţi din producţia vândută şi din scăderea cheltuielilor. Per total ea a fost de 6.444.000 lei, şi nu de 6.669.000 lei, cum se estimase în bugetul iniţial aprobat. Graficul cheltuielilor - din cifrele prezentate aleşilor locali - se prezintă astfel: la Bunuri şi servicii, acestea au scăzut de la 2.354.000 lei la 1.872.000 lei; în schimb, au crescut la cele cu impozite, taxe şi vărsăminte asimilate, de la 123.000 lei la 163.000 lei, la Alte cheltuieli de exploatare - de la 140.000 lei la 193.000 lei, iar la cele cu salariile personalului, de la 4.052.000 lei (sumă estimată iniţial) la 4.216.000 lei (sumă realizată). Totodată s-a solicitat şi aprobarea pentru modificarea Listei de investiţii.

Proiectul de hotărâre aferent a fost luat în dezbatere de consilierii locali în şedinţa ordinară desfăşurată în data de 27 august şi a prilejuit o dispută aprinsă între consilierul local Ion Petre Păunescu şi preşedintele C.A. de la AQUATERM, Ionuţ Andrei. Primul a cerut pe un ton imperativ să i se precizeze când vor avea apă toţi abonaţii firmei şi vor seca nemulţumirile oamenilor. "Am tot schimbat conducerea firmei, avem Consiliu de Administraţie, dar unii concitadini spun - şi poate justificat - că lucrurile merg mai rău ca pe vremea lui Bolovan. La AQUATERM se face mai multă politică decât administraţie!", a izbucnit Păunescu, făcând aluzie la faptul că Ionuţ Andrei era candidat la postul de consilier local pe lista PSD. "Apă le dăm în fiecare zi. De un an şi jumătate facem tot posibilul pentru aceasta!" Răspunsul preşedintelui C.A., care a căutat să explice situaţia delicată a unor abonaţi cauzată de deranjamente generate de starea precară a reţelelor sau a instalaţiilor nu l-a mulţumit pe alesul local. La fel s-a întâmplat şi cu asigurarea că există un vast program de modernizare aflat în derulare, prin care multe dezagremente se vor rezolva.

În discuţie a intervenit şi Gheorghe Molea, care a propus să se amâne proiectul de rectificare pentru a fi aprobat de viitorul legislativ. "Consilierii locali cu vechime de 25 de ani ce-au făcut?...". Întrebarea uşor răutăcioasă a fost nefundamentată, deoarece doar doi aleşi locali au vechime maximă de 20 de ani. Primarul Panţurescu a intervenit prompt: "Dle Molea, în cei patru ani ai acestui mandat, aţi venit cu vreun proiect de hotărâre şi nu ştiu eu?... Aveţi ştiinţă despre cele 2 milioane euro pentru investiţii în acest sector ori despre două pompe în care s-a investit pentru economie de energie electrică sau despre cei 16 km de reţea schimbată?" Ion Petre Păunescu a vrut să ştie ce vechime au pompele cumpărate. "Avem una nouă şi una veche!", i s-a răspuns. "Avem una veche şi una nou achiziţionată!", a concluzionat veninos alesul local, care n-a dat credit asigurărilor preşedintelui Andrei că s-a rezolvat problema de la conducta din zona Valea lui Gan şi că oamenii au apă.

Bogdan Alexandru Dabija a glumit pe seama celor ce promit scăderea preţului la apă în viitorul mandat: "Este posibil dacă micşorăm consumul făcând baie concomitent câte doi!... Iertaţi-mă, am făcut doar o glumă pentru detensionarea situaţiei, căci mi se pare că este prea multă încrâncenarea nejustificată".

Proiectul de hotărâre pentru rectificarea bugetului AQUATERM s-a aprobat cu majoritate de voturi şi cu un vot contra aparţinând consilierului local Gheorge Molea.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It