"Preţul serviciilor de apă şi canalizare va fi egal la Valea Iaşului cu cel de la Curtea de Argeş...

... începând de la 1 ianuarie 2021! Avem un acord de principiu cu S.C. AQUATERM în acest sens şi astfel vom avea costuri de 4,84 lei/mc de apă şi 1,74 lei/mc la canalizare. Condiţia este ca toţi abonaţii să aibă cămine regulamentare la limita de proprietate, unde să fie montate apometrele, ca să poată să fie verificate. Asta pentru că la ora actuală avem cazuri în care aceste aparate de măsură sunt montate fie prin beciuri, fie prin bucătăriile şi anexele caselor. Astfel se poate crea impresia că prin by-pass-uri se evită o contorizare corectă a consumurilor, deoarece s-a constatat că la 100 mc apă livrată, se facturează cam 40 mc, conform citirilor apomentrelor declarate de către abonaţi", ne-a informat primarul Nicolae Barbu. În şedinţa din 31 august s-a dat un acord de principiu pentru execuţia unei staţii de pompare a apei în izlazul Cerbureni, cu scopul echilibrării presiunii apei. "La ora actuală, cei 1.200 abonaţi din zonă sunt alimentaţi din bazine de câte 80 mc. Când vom face această staţie de pompare care, conform studiilor va costa circa 90.000 lei, vom prelua acolo 400 abonaţi de la Mustăţeşti".
Din aceeaşi sursă am mai aflat că a obţinut un acord de principiu din partea consilierilor locali pentru restituirea sumelor cheltuite de oameni pentru realizarea alimentării cu gaze a satelor Cerbureni, Mustăţeşti şi Valea Uleiului: "Locuitorii din acea zonă s-au constituit într-o asociaţie care a adunat iniţial circa 192 de membri fondatori. Fiecare a contribuit cu 750 dolari americani pentru acoperirea costului lucrărilor care a înzestrat zona cu sistem de alimentare cu gaze în anul 1999. Acum numărul abonaţilor a crescut la vreo 400. Din calculele noastre a reieşit că în cazul în care se va ajunge la decizia restituirii sumelor cheltuite de cei care au contribuit la realizarea reţelei, ar trebui să se dea între 150.000 şi 300.000 dolari americani, luând în considerare numărul total din prezent. Am considerat că din spirit de dreptate trebuie să restituim acele sume şi am calculat că s-ar putea realiza în următorii 4-5 ani de zile. De altfel, noi suntem în fază avansată cu întocmirea documentaţiei şi proiectului de alimentare cu gaze a restului comunei, respectiv din satele Valea Iaşului, Bărbălăteşti, Borovineşti, Ungureni şi Cerbureni. Finanţarea vizată este din fonduri europene (85%), completată cu cele guvernamentale (15%). De acest proiect pot beneficia circa 600 gospodării nealimentate, care vor avea posibilitatea să se racordeze la reţea de la limita proprietăţii, unde se vor monta în cămine regulamentare şi aparatele de contorizat şi citire electronică a consumurilor".
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
