Comicării în legislativul municipal - Păunescu: "Mai risc dosar penal dacă strâng rahatul de la Biserica Domnească?..." Dabija: "Dacă-l strângi pe tot, NU!"

În ultima şedinţă a legislativului municipal, consilierul Ion Petre Păunescu a întrebat care mai este regimul juridic de proprietate asupra Ansamblului Curţii Domneşti a Argeşului. Aceasta deoarece era indignat de perpetuarea mizeriei în acel areal disputat pe Primărie şi Arhiepiscopie. "D-le primar, am fost împreună în anii trecuţi şi am făcut curăţenie acolo. Când am vrut să mă duc singur, am fost atenţionat că risc dosar penal pentru tulburare de posesie. Cum mizeria şi rahaturile de acolo sunt de-a dreptul scandaloase, vreau să aflu cine este proprietarul!" Răspunsul l-a dat secretarul general al UAT Municipiul Curtea de Argeş, juristul Radu Chirca, care a afirmat că s-a obţinut o hotărâre definitivă în favoarea comunităţii laice. Primarul Constantin Panţurescu a precizat că trebuie finalizate documentaţiile necesare pentru cadastrare, întabulare, înscrierea în Cartea Funciară şi introducerea bunului imobil în domeniul public al municipiului. Atunci au intervenit întrebarea şi răspunsul din titlu, care au avut ca efect crearea unei stări de ilaritate printre participanţi şi a destins oarecum situaţia tensionată ce se crease la un moment dat...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
