Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
vineri 26 iunie 2026 20:41

Păunescu s-a opus practicii aprobării unor proiecte de hotărâre "pe repede înainte"

Candidatul PRO ROMÂNIA la postul de primar al municipiului a fost singurul opozant la introducerea pe ordinea de zi a şedinţei legislativului din 27 august a aprobării formei "Contractului de delegare prin concesiune a Serviciului public de gestionare a câinilor fără stăpân". Acesta şi-a motivat poziţia prin faptul că documentul în cauză le fusese înmânat consilierilor locali cu puţin timp înainte de începerea şedinţei de către juristul Călin Budan şi că fusese pus în imposibilitatea de a aproba un document pe care nu avusese timpul necesar să-l studieze. În consecinţă, a propus să nu se completeze ordinea de zi cu încă un punct şi să se amâne aprobarea contractului. Primarul Constantin Panţurescu a anunţat că în cazul în care se aproba forma contractului, se putea scoate la licitaţie delegarea amintitului serviciu încă din ziua următoare. Urgentarea formalităţilor ar fi fost benefică pentru întreaga comunitate, deoarece gestionarea situaţiei câinilor vagabonzi era în aer de câteva luni bune. "În 2016 spuneaţi acelaşi lucru, dle primar, şi situaţia câinilor fără stăpân nu s-a rezolvat încă!", i-a reproşat consilierul local şefului administraţiei municipale. Secretarul general al UAT-ului, Radu Chirca, i-a amintit lui Ion Petre Păunescu faptul că subiectul făcuse deja obiectul unei dezbateri publice.

Aceste argumente i-au convins pe ceilalţi aleşi locali, care au admis introducerea unui punct suplimentar pe ordinea de zi şi forma contracului a fost apoi aprobată în unanimitate, după ce s-au făcut anumite precizări. "După licitaţie se poate încheia contractul cu firma care câştigă şi în maxim două săptămâni se trece la treabă. Şi pentru că m-aţi întrebat ce va face firma respectivă cu câinii strânşi de pe străzile municipiului, vă asigur că nu vor mai reveni acolo!". Asigurarea dată de către primar nu i-a liniştit deplin pe consilierii locali, care au solicitat o supraveghere mai bună care să limiteze "importul" de astfel de animale din comunele limitrofe. În plus, s-a solicitat să se apeleze mai hotărât la posibilitatea ca animalele de companie să fie castrate gratuit, cu acordul stăpânilor.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It