Ultima şedinţă ordinară de legislativ municipal din mandatul 2016-2020

Ultima reuniune ordinară a aleşilor municipiului - după cum a anunţat primarul Constantin Panţurescu - s-a desfăşurat în data de 27 august, începând cu ora 11.00, în Sala Mare de la parterul primăriei. La convocarea şefului administraţiei publice locale au răspuns: viceprimarul Gabriel Jubleanu, Ana Răduţu, Marius Deaconu, Maria Dicu, Ion Petre Păunescu, Doru Georgescu, Loredana Stancu, Ion Şerban, Ştefan Dumitrache, Ana Maria Rovenţa, Bogdan Alexandru Dabija, Gheorghe Molea, Emelian Oreviceanu şi Gheorghe Andreescu. Au absentat, din motive necunoscute, Cristian Mitrofan, Mădălin Marinescu şi dr. Jean Chefani (toţi de la PNL), Viorel Popescu şi Răzvan Bădescu (ambii de la PSD). Din partea executivului municipal au participat secretarul general al UAT, Radu Chirca şi directorul economic Gheorghe Florescu, iar de la S.C. AQUATERM S.A., care avea un proiect înscris pe ordinea de zi, au fost prezenţi managerul general Claudia Mihăilescu şi preşedintele Consiliului de Administraţie, Ionuţ Andrei.
În deschiderea şedinţei conduse de către Ion Şerban, primarul Panţurescu a cerut permisiunea consilierilor locali de a da citire unui mesaj-mărturisire, prin care le-a mulţumit acestora şi personalului din aparatul propriu pentru buna colaborare din mandat, care - în ciuda dificultăţilor întâmpinate - a avut rezultate apreciate. Acestea l-au îndemnat să candideze pentru un nou mandat de primar, asigurând comunitatea că poate conta pe dumnealui în continuare. Mulţumiri s-au adresat şi presei, dar şi uşoare critici la adresa unei "anumite părţi" acuzate de răspândire de ştiri false, sugerând şi anumite implicări în jocuri politice discutabile. Scurta sa alocuţiune a fost întreruptă de comentariile consilierului local Gheorghe Andreescu, cel care îi va fi contracandidat după ce a ales să reprezinte un alt partid. De altfel, următorul moment i-a aparţinut secretarului general al UAT-ului, Radu Chirca. Dumnealui a dat citire unui ordin al Prefecturii Argeş din data de 26 august prin care se anunţa public încetarea de drept a mandatului consilierului Gheorghe Andreescu după ce demisionase din PSD. "Mulţumesc, bine că am scăpat de calvarul unui mandat care nu-mi făcea cinste!...". Aşa a sunat comentariul celui vizat. Cât de sincer a fost poate concluziona oricine ia în considerare faptul că dumnealui candidează cu scopul de a-şi prelungi calvarul! Şi cum nu există temeiuri pentru a fi bănuit de masochism, probabil că simte nevoia să se chinuie încă patru ani să încaseze sinecura indemnizaţiei, cât timp n-a propus vreun proiect de hotărâre, iar de raport de activitate, sigur n-a mai vrut să audă după ce s-a pensionat din funcţia de ofiţer CI în cadrul MApN. De altfel, doar unul dintre aleşii urbei ce-şi încheie mandatul au îndeplinit aceste obligaţii legale, mai puţin anul acesta. Este vorba despre Ion Şerban, care - ca şi alţi actuali colegi de legislativ - candidează pentru încă un mandat.
Proiectele de hotărâre incluse pe ordinea de zi au fost votate în totalitate, fie în unanimitate, fie cu majoritate confortabilă. Au fost şi ceva momente tensionate, dar şi care au descreţit frunţile participanţilor la şedinţă. Acestea l-au avut în centrul atenţiei pe consilierul Ion Petre Păunescu. Din prima categorie a fost disputa pe care a iscat-o cu preşedintele Consiliului de Administraţie de la AQUATERM, Ionuţ Andrei, pe care l-a pus la zid pentru lipsa alimentării cu apă a gospodăriilor cetăţenilor de pe străzile Valea Sasului şi Petreşti şi a cerut imperativ să se dea un termen strict de rezolvare. Din a doua categorie a fost regimul juridic de proprietate asupra Ansamblului Curţii şi Bisericii Domneşti, unde se impune o ecologizare totală. Replica i-a dat-o de astă dată colegul Bogdan Alexandru Dabija, stârnind un moment de ilaritate în sală. Vom reveni cu amănunte asupra acestor situaţii. La final au mai transmis mesaje prilejuite de apropiata încheiere a acestui mandat consilierii Doru Georgescu şi Bogdan Dabija.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
