Întâlnirea Fiilor satului Poienărei - ediţie de pandemie

Aşa s-a prezentat ediţia din acest an a tradiţionalului eveniment, care s-a desfăşurat într-un cadru mai restrâns şi mai sobru decât oricând. Acesta a fost impus de restricţiile stabilite prin starea de alertă pentru lupta împotriva pandemiei de coronavirus. Ctitorul evenimentului, fiul satului, candidatul la preşedinţia Consiliului Judeţean Argeş, Virgil Baciu, omul care a readus la viaţă comunitatea ce trăgea să moară în urmă cu 17 ani, n-a mai lansat vreo invitaţie pentru a evita aglomeraţia şi necazurile pe care le-ar fi putut genera. Rezultatul a fost că la Biserica Sf. Paraschiva, clădită prin 1937, la slujba oficiată de către preotul paroh Nicolae Claudiu Samoilă, lângă care s-au mai regăsit alţi patru confraţi, a asistat o mână de săteni şi foarte puţini dintre obişnuiţii evenimentului. Aceştia ştiau că el se organiza în prima zi de sâmbătă după prăznuirea Adormirii Maicii Domnului. În consecinţă, sărbătorirea a avut un caracter intim, ca de familie. Comemorarea ctitorilor sfântului lăcaş, dar şi a eroilor căzuţi pentru apărarea gliei şi credinţei strămoşeşti a fost emoţionantă, stare care l-a stăpânit şi pe Virgil Baciu, dar şi pe soţie şi cele două fiice, precum şi cei câţiva tineri înveşmântaţi în costume populare. Dumnealui a declarat că era ultima ediţie pe care o organiza ca primar al comunei Corbi, prilej de care se folosise pentru o prelansare a monumentalei monografii a localităţii, în 868 de pagini. După împărţirea tradiţionalelor ofrande de pomenire şi fotografia de grup din faţa bisericii, cei prezenţi au putut pleca acasă cu câte un exemplar al acestei documentatei cărţi de identitate a comunei. La Mulţi Ani, Poienărei! La Mulţi Ani, Corbi!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
